18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

pozamykają kąpieliska?

BAŁTYK ZOSTANIE ZATRUTY? Zabójcza fala dopływa do morza

16.08.2022  12:26
Zabójcza fala z Odry zbliża się do Bałtyku
Zabójcza fala z Odry zbliża się do Bałtyku Fot: East News

Zabójcza fala z Odry dopływa do Bałtyku. Zatruta woda skazi morze? trzeba będzie odciąć dostęp do plaż dla turystów?

Wszyscy fani polskiego morza powinni wstrzymać oddechy. Do Bałtyku zbliża się śmiercionośna fala ze skażonej Odry. O tym, że dalej jest wysoce niebezpieczna, świadczą truchła ryb znalezionych na odcinku rzeki coraz bliżej morza bałtyckiego.

Pierwsze skupiska śniętych ryb w poniedziałek znaleziono w Szczecinie. we wtorek pojawiły się kolejne. - Na szczęście nie ma ich takiej ilości, jak było to na wysokości Widuchowej, ale te ryby się pojawiają - mówi w rozmowie z Polsat News ichtiolog profesor Adam Tański.

Naukowiec zwrócił uwagę, że znalezione ryby to tak zwane organizmy wskaźnikowe, zwierzęta najbardziej wrażliwe na toksyny i podatne na zatrucie. Dodał też, że trucizna z Odry zabija ryby powoli, dlatego nie wszystkie giną na raz, za to stale pojawiają się nowe zwłoki.

- Być może te ryby, które wyławiamy dzisiaj, to ryby, które zginęły kilka kilometrów wyżej w górę Odry - gdyba profesor.

Bałtyk zostanie zatruty?

Jednocześnie coraz większe obawy naukowców wzbudza fakt, że zabójcza fala z Odry zbliża się do Bałtyku. Mimo badań Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także badań naukowców z Niemiec, ciągle nie stwierdzono, czym została zatruta woda w rzece, i skąd pochodzi skażenie, nie można więc stwierdzić, czy będzie ono dużym zagrożeniem dla Bałtyku.

Miejmy nadzieję, że ta substancja się już częściowo rozłożyła, ale nie wiemy tego. Miejmy nadzieję, że się wymiesza z większą ilością wody w Zalewie Szczecińskim i oczywiście dotrze do morza. Morza to nie zniszczy, bo morze ma olbrzymią objętość, natomiast typowa cyrkulacja na południowym Bałtyku jest taka, że to pójdzie na wschód, czyli w stronę Międzyzdrojów, Rewala 

- prognozuje fizyk morza z Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk Jacek Piskozub.

Naukowiec twierdzi przy tym, że część kąpielisk nad morzem bałtyckim powinno zostać w najbliższym czasie zamkniętych dla turystów. - Nie wiemy, z czym mamy do czynienia i jaki to może mieć wpływ na ludzi - tłumaczy.

Czytaj także