18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Poliżesz i już się z tego nie wyliżesz

Skażone lody nad Bałtykiem. Lodziarnie zamknięte

21.07.2021  14:58
Skażone lody nad Bałtykiem, Sanepid zamyka kolejne lodziarnie
Skażone lody nad Bałtykiem, Sanepid zamyka kolejne lodziarnie Fot: face to face/REPORTER/East News

Lody z automatu nad Bałtykiem skażone, lodziarnie zamknięte! W lodach wykryto groźne enterobakterie, co wykrył sanepid podczas kontroli. Konieczne było zamknięcie 16 lodziarni w regionie!

Lubcie lody z automatu i spędzacie akurat wakacje nad Bałtykiem? W takim razie wasze zdrowie jest w niebezpieczeństwie. Inspekcja Sanitarna skontrolowała punkty gastronomiczne z pasa nadmorskiego, czego efektem jest zamknięcie 16 lodziarni. W 23 z 50 przebadanych lokali wykryto enterobakterie, co oznacza niewystarczający poziom utrzymania higieny.

Lody nad morze, zamknięte lodziarnie i enterobakterie

We wspomnianych lodziarniach sanepid zarządził gruntowną dezynfekcję sprzętów. 16 lokali nie zastosowało się do zaleceń, więc zostały zamknięte. Mogą zostać otwarte, gdy zostaną wkrótce przebadanie kolejne próbki, a bakterie nie zostaną wykryte. Co więcej, właściciele lodziarni, które nie przeszły pozytywnie kontroli, muszą pokryć też koszty kolejnych badań wytwarzanych lodów.

Czym są enterobakterie i czy są groźne dla zdrowia?

Te bakterie występują w jelicie grubym i tam są nieszkodliwe dla zdrowia. Co innego, gdy są w żywności. Wtedy dla osób z osłabioną odpornością lub schorzeniami układu pokarmowego może skończyć się na dolegliwościach żołądkowych – wyjaśnia Małgorzata Kapłan z Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Szczecinie. 

logo Tu się dzieje