18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Bakterie z fileta i życia meta

Te śledzie mogą zniszczyć mózg! GiS ostrzega!

Wojciech Kozicki
18.09.2020  13:08
Zabójcze śledzie w sklepach - przepis na chorobę?
Zabójcze śledzie w sklepach - przepis na chorobę? Fot: Agnieszka Kukiela/REPORTER/East News

Lubicie jeść śledzie matiasy? Miejcie się na baczności, bo w śledziach a’la matias wykryto niebezpieczne bakterie. GiS wydał ostrzeżenie, ta rybka może okazać się zabójcza!

Jest piątek, zapewne niejednej osobie już marzy się wieczorna rybka do wódeczki. Uwaga! Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega o obecności bakterii Listeria monocytogenes w partii produktu Filet śledziowy a'la matias, wyprodukowanych w Zakładzie Przetwórstwa Rybnego PANIX Sp. z o.o. ze Śląskowa.

Śledzie matiasy i listerioza  - ryba do wódki i żywot krótki

Potwierdzono, że bakterie zostały wykryte w dwóch z pięciu próbek fileta śledziowego a'la matias z partii poddanej urzędowej kontroli żywności.

Znaleziono je w partii 012320/165 o terminach przydatności do spożycia:

  • 27.09.2020(wielkość opakowania: 1 kg i 0,4 kg),
  • 28.09.2020 (wielkość opakowania: 0,5 kg, 2,5 kg, 4 kg)
  • 01.10.2020 (wielkość opakowania: 0,4 kg, 0,5 kg).

 

GIS ostrzega, by nie spożywać wspomnianych partii produktu, ponieważ może wówczas rozwinąć się listerioza. Jeśli jednak już zjedliście podejrzanego śledzia i występują u was pierwsze objawy listeriozy, należy natychmiast skontaktować się z lekarzem.

W zakładzie podjęto działania naprawcze obejmujące m.in. przeprowadzenie mycia i dezynfekcji zakładu, przeprowadzenie dodatkowego szkolenia pracowników, zwiększenie częstotliwości pobierania próbek do badań laboratoryjnych. Ponadto zostanie przeprowadzone dochodzenie w celu stwierdzenia czy Listeria monocytogenes była obecna w surowcu w momencie przyjęcia do zakładu czy do zakażenia doszło w trakcie produkcji – informuje Główny Inspektorat Sanitarny.

Listerioza i przebieg choroby

Listerioza to choroba zakaźna, która zazwyczaj spowodowana jest spożyciem pokarmu zanieczyszczonego bakteriami Listeria monocytogenes, które występują powszechnie w środowisku naturalnym w wodzie i glebie. Szczególnie zagrożone są kobiety w ciąży, osoby starsze, noworodki i osoby z upośledzoną i osłabioną odpornością.

 

Jak podaje MP.pl, listerioza przebiega najczęściej pod postacią posocznicy, zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych lub zapalenia mózgu oraz ropni mózgu. Rzadką manifestacją listeriozy może być:

  • zapalenie wsierdzia
  • zapalenie stawów
  • zakażenie kości
  • zapalenie otrzewnej
  • gałek ocznych
  • zapalenie płuc.

 

Czytaj także
Przeczytaj więcej