18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nie każdy stanie przed ołtarzem

Nowe zasady ślubów. Księża zajmą się penisami

Wojciech Kozicki
01.02.2020  16:19
Ksiądz przed ślubem ostro przemagluje zakochanych
Ksiądz przed ślubem ostro przemagluje zakochanych Fot: Pixabay.com

Ślub kościelny w 2020 roku? Szykujcie się na duże zmiany w prawie kanonicznym i krępujące pytania od księdza. Cena za ślub to wkrótce także ujawnienia swoich intymnych sekretów. Trzeba się będzie wyspowiadać ze WSZYSTKIEGO.

Konferencja Episkopatu Polski zdecydowała, że będzie trudniej wziąć ślub kościelny w Polsce. Zmianie uległy zasady przeprowadzania rozmów z narzeczonymi przed wydaniem zezwolenia na zawarcie małżeństwa kościelnego. Ksiądz będzie mógł wetknąć nos w nie swoje sprawy i zająć się narządami płciowymi zakochanych.

"Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów kanoniczno-duszpasterskich z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego" oznacza krępujące „przesłuchania” prowadzone przez księdza. KEP twierdzi, że to zmiana konieczna  ze względu na nowe wyzwania i sytuacje, z którymi duchowni stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, cywilnoprawnej i społecznej.

Narzeczeni muszą spodziewać się masy druków do wypełnienia na pierwszej rozmowie z księdzem (w dekrecie zawarto aż 21 wzorów, jednak nie każda para będzie musiała wszystkie wypełnić), a także wnikliwego wypytywania o szczegóły intymne z życia młodych – zapowiada gloswielkopolski.pl.

Jak donosi radiozet.pl, nie każdy może od teraz wziąć ślub kościelny. Ksiądz zapyta m.in. o impotencję, a jeśli ktoś nie może uprawiać seksu, to nie stanie na ślubnym kobiercu.

Pytania dotyczące tej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem. Wypada zaczynać od pytania o zdrowie i chęć posiadania dzieci,ponieważ przy tej okazji można ustalić, czy narzeczeni nie wykluczają potomstwa.Przypomnieć należy zasadę, że niepłodność, o ile istnieje zdolność dokonania stosunku małżeńskiego, nie przeszkadza w zawarciu małżeństwa, pod warunkiem, że nie została zatajona przed drugą stroną (kan. 1084 § 3) – pisze KEP w dekrecie.

Osoby po operacji zmiany płci będą miały problemy z wzięciem ślubu. KEP podkreśla, że decyzję o urzędowej zmianie płci w dokumentach kościelnych podejmuje w poszczególnych przypadkach Kongregacja Nauki Wiary po zbadaniu dokumentacji medycznej. Mowa jest m.in. o „poważnych zaburzeniach psychoseksualnych”, które uniemożliwiają udzielenie sakramentu. Dodatkowo, utrudnione będzie zawieranie małżeństwa w innej parafii niż ta, w której jest się zameldowani (bądź mieszkają na stałe lub tymczasowo) - będzie to można zrobić tylko w wyjątkowych i określonych przypadkach.

Czytaj także