18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Nowe zagrożenie

Tajemnicza bakteria dotarła do Polski. Jest odporna na antybiotyki

27.06.2021  10:53
Supergroźna superbakteria atakuje Polaków
Supergroźna superbakteria atakuje Polaków Fot: zef art/Shutterstock

Do jednego z opolskich szpitali trafił pacjent zakażony superbakterią New Delhi. Na terenie placówki zmieniono zasady działania Oddziału Anestezjologii oraz Intensywnej Terapii. Lekarze oceniają stan chorego jako ciężki.

Jak informuje rzecznik Szpitala Klinicznego w Opolu, pacjent zakażony superbakterią New Delhi trafił do placówki z ościennego województwa.

Pacjent zakażony bakterią New Delhi przebywa w izolacji. Nie ma ryzyka dla innych osób przebywających w szpitalu, jednak ze względów bezpieczeństwa konieczne było ograniczenie w przyjmowaniu chorych na Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii - przekazała Edyta Hanszke-Lodzińska, rzecznik Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego.

Według WHO New Delhi zaliczane jest do grupy superbakterii, odpornych na większość antybiotyków. Zakażenie tajemniczą bakterią może doprowadzić do poważnych problemów zdrowotnych, a nawet śmierci.

Superbakteria atakuje Polaków

Bakteria Klebsiella pneumoniae została wykryta w 2008 roku u chorego z zakażeniem układu moczowego. Dwa lata później New Delhi rozprzestrzeniło się na większości kontynentów. Pierwszy przypadek w Polsce pojawił się w 2011 roku. Zakażenia wykryto między innymi w Lublinie, Szczecinie, Piotrkowie Trybunalskim, Ciechocinku i Ostrołęce.

Superbakterią można zarazić się między innymi przez dotyk lub niezdezynfekowaną toaletę. Klepsiella pneumoniae może również rozprzestrzeniać się w wyniku nadmiernego stosowania antybiotyków. Do głównych objawów zakażenia zalicza się: kaszel, duszności, wysoką gorączke, dreszcze, ból klatki piersiowej, zawroty głowy, osłabienie i bóle mięśni.

logo Tu się dzieje