18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

morowe powietrze

Zaraza gorsza od koronawirusa w Polsce! ZABIJA NAS ODDYCHANIE

18.01.2021  18:14
Powietrze w Polsce zabija
Powietrze w Polsce zabija Fot: Bobica10/Shutterstock

Nie zabije nas pandemia, zabijemy się sami? Powtarza się coroczny problem - nad Polską wisi zabójczy smog, a jakość powietrza w naszym kraju jest najgorsza w całej Europie.

Kiedy w końcu Polacy odetchną pełną piersią? Nie dość, że nad naszymi głowami rozpościera się widmo zakażenia śmiercionośnym wirusem, to niebezpieczeństwo czyha na nas na każdym kroku, w każdej chwili naszego życia. Wystarczy wyjść z domu i zaciągnąć się powietrzem. Oddychanie grozi potężnym bólem głowy, kaszlem, problemami z płucami, a nawet rakiem i śmiercią.

Nie są to niestety czarne prognozy czy dziwaczne wymysły - to prawda. Polska ani myśli dbać o klimat i kolejny rok z rzędu trujemy się we własnym smrodzie, to znaczy smogu.

Smog zabija w Polsce. Jest najgorzej w Europie

W poniedziałek 18 stycznia wskaźniki zanieczyszczenia powietrza w wielu polskich miastach zostały przekroczone nawet o 1300 procent! To oznacza, że jakość powietrza nie była zła, była (jest) tragiczna.

Najgorsza jakość powietrza została w poniedziałek odnotowana między innymi we Wrocławiu, Poznaniu, Inowrocławiu, Opolu, Zabrzu czy Gliwicach. Tylko nieco lepiej jest w Warszawie, Łodzi czy Toruniu. Tak źle, jak w Polsce, nie jest nigdzie w Europie. Jedynie w Bośni i Hercegowinie miejscami jakość powietrza dogania polski smród... Dlaczego?

Mróz potęguje smog

Smog wynika między innymi z warunków pogodowych. Przyszły tęgie mrozy, ludzie zaczęli palić w kominkach, a wiatru nie ma. Zanieczyszczenia wiszą więc nad skupiskami budynków i pętlami ulic.

Jakość powietrza jest bardzo zła i ma negatywny wpływ na zdrowie. Osoby chore, starsze, kobiety w ciąży oraz małe dzieci powinny bezwzględnie unikać przebywania na wolnym powietrzu. Pozostała populacja powinna ograniczyć przebywanie na wolnym powietrzu do niezbędnego minimum. Wszelkie aktywności fizyczne na zewnątrz są odradzane. Długotrwała ekspozycja na działanie substancji znajdujących się w powietrzu zwiększa ryzyko wystąpienia zmian m.in. w układzie oddechowym, naczyniowo-sercowym oraz odpornościowym

- ostrzega Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Pytanie tylko, dlaczego w Polsce smog jest, a u naszych sąsiadów, gdzie przecież też przyszła zima, go nie ma?

Mapa smogowa

Czytaj także
Przeczytaj więcej