18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowe zasady w Polsce

Sprawdzanie szczepień i testy w miejscach pracy. PiS zmienia prawo

Emilia Waszczuk
07.12.2021  13:55
PiS wprowadza nowe zasady w miejscach pracy. Walka z pandemią na nowo
PiS wprowadza nowe zasady w miejscach pracy. Walka z pandemią na nowo Fot: JACEK DOMIŃSKI/REPORTER

Rząd zmienia zasady walki z pandemią w Polsce. Przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia ogłosili nowe obostrzenia i poinformowali o obowiązku testowania pracowników na obecność koronawirusa.

Rząd bierze się za pandemię? Po tygodniach udawania, że koronawirus nie stwarza już większego zagrożenia i nie paraliżuje Polski, PiS zdecydowało się na zaostrzenie restrykcji pandemicznych. Od połowy grudnia zaostrzone zostaną limity osób przebywających w poszczególnych obiektach (od kin czy restauracji, po kościoły) do 30 procent. Dodatkowo rząd zamyka dyskoteki i kluby, oraz wprowadza... obowiązek testowania pracowników.

W czasie wtorkowej konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że już wkrótce pracodawcy będą mogli domagać się od pracowników przedłożenia wyniku testu na koronawirusa. Co ważne, badania będą dla Polaków dostępne za darmo, a zgłaszanie się na nie nie będzie równoznaczne z nałożeniem kwarantanny.

Obowiązkowe testy dla pracowników?

Jak poinformował Adam Niedzielski, prawo do wymagania testów od pracowników zawarte ma być w nowej ustawie, nad którą pracuje PiS. To zmiana w projekcie, który wcześniej przewidywał egzekwowanie w miejscach pracy szczepień przeciw COVID-19.

Jesteśmy już bliscy finiszu, zmodyfikowaliśmy trochę filozofię tego projektu, bo pracodawca będzie - zgodnie z tym nowym ujęciem - miał prawo oczekiwać okazania wyniku testu przez pracownika - po to właśnie, by budować bezpieczne środowisko pracy

- powiedział Adam Niedzielski.

Skierowanie na test będzie można uzyskać poprzez specjalny formularz internetowy na stronach rządowych. Do dyspozycji pracowników oddane będą szybkie testy antygenowe.

Sprzeczne informacje z Ministerstwa Zdrowia

Problem w tym, że tak naprawdę nie wiadomo, co planuje PiS. Podczas tej samej konferencji prasowej wiceminister zdrowia Waldemar Kraska ogłosił, że rząd dalej chce dać pracodawcom prawo weryfikowania szczepień. Dopytywany przez dziennikarzy poinformował, że trwają prace nad ustawą, a zanim ta zostanie przyjęta, rząd rozporządzeniem wprowadzi zasady dotyczące testów dla pracowników.

logo Tu się dzieje