18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Horror! Polska leży!

Wielu chorych na protestach!

Wojciech Kozicki
03.11.2020  18:00
Protesty w Polsce to źródło mega epidemii?
Protesty w Polsce to źródło mega epidemii? Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Po decyzji Trybunału Konstytucyjnego protesty w Polsce trwają, Strajk Kobiet stawia kolejne żądania. Tymczasem epidemia koronawirusa się nasila, a w protestującym tłumie łatwo o zakażenie COVID-19. Protest wywoła falę zachorowań przypominającą tsunami?

Protesty przetaczają się przez Polskę, a z powodu koronawirusa w szpitalach brakuje miejsc i respiratorów. Tymczasem najnowsze prognozy zakładają, że Strajk Kobiet można oznaczać w kolejnych dniach nawet 200 tysięcy przypadków COVID-19. Może się to wiązać za zapaścią systemu ochrony zdrowia, nowymi obostrzeniami, a nawet lockdownem.

Strajk Kobiet, protesty i zakażenia wirusem

Jak ujawnia portal Interia.pl, rząd w październiku zakładał, że paraliż szpitali mógł nastąpić w październiku. Udało się uniknąć katastrofy poprzez restrykcje i rozbudowę bazy łóżkowej oraz nowe szpitale tymczasowe. Jednak jeśli Strajk Kobiet przyniesie makabryczną liczbę nowych przypadków, system może nie wytrzymać.

Sprawdzamy między innymi mobilność telefonów komórkowych, mobilność na drogach. Na tej podstawie zaczynamy szacować, czy zapadalność na COVID-19 spadła tak, jak wyliczyliśmy, czy bardziej, czy mniej - wyjawił współpracownik premiera. (Interia.pl)

Specjaliści z Centrum Analiz Strategicznych swoje wyliczenia i prognozy opierają na publikacjach prestiżowego magazynu medycznego "The Lancet", czasopisma akademickiego "Nature" i pracach Uniwersytetu Warszawskiego. Już wcześniej „Dziennik Gazeta Prawna” informowała o modelu Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania UW i przewidywanych 30 tys. zakażeń dziennie. Tymczasem prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. epidemii, nie ukrywa, że „system ochrony zdrowia jest policzony na kilkanaście do 30 tys. chorych, którzy otrzymają pomoc medyczną zgodnie z zasadami sztuki medycznej”.

Kto poniesie odpowiedzialność za zakażenie podczas protestów? Marta Lempart (Strajk Kobiet) już znalazła winnego.

To Jarosław Kaczyński ma krew na rękach tak, jak razem z całym rządem ponosi winę za to, że państwo jest kompletnie nieprzygotowane do drugiej fali pandemii. Sam jest temu winien, każdemu przypadkowi zachorowania i śmierci, który wydarzy się w związku z tym, że jesteśmy zmuszone wyjść na ulicę – powiedziała Lempart. (Radio ZET)

Czytaj także