18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ceny szybują w górę

Straszliwa DROŻYZNA na targach. Co będziemy jeść?!

06.06.2021  16:16
Drożyzna w Polsce
Drożyzna w Polsce Fot: Jakub Kaminski/East News

Przerażająca drożyzna zalewa cały kraj. Na targach warzywa i owoce są tak koszmarnie drogie, że niewiele osób stać na satysfakcjonujące zakupy. Jak cieszyć się sezonem na zdrowe pyszności, kiedy koszt zabiera całą przyjemność smaku?

Przerażająca drożyzna sukcesywnie zalewa całą Polskę. Za jedzenie zapłacimy już krocie i nie widać zmiany na horyzoncie. Niestety - nie mamy wątpliwości, że będzie tylko gorzej. Kiedy skończą się wzrosty cen? Na razie nasze kieszenie nie mogą czuć się bezpiecznie.

Nie ma najmniejszych wątpliwości, że jeśli chcecie jeść zdrowo i tanio - pojawia się zgrzyt. Podstawowe warzywa są koszmarnie kosztowne i nie wygląda na to, żeby wkrótce ich ceny miały spaść.

Drożyzna zalewa polskie targi 

Pogoda jest piękna, za oknem lato w pełni a my... możemy tylko tęsknie patrzeć na pyszne warzywa i owoce na targach. Dlaczego? Z prostej przyczyny - ich ceny są przytłaczająco i przerażająco wysokie. 

Najbardziej w stosunku do notowań z tego samego okresu w roku 2020 podrożała: ubiegłoroczna kapusta biała i czerwona, kapusta pekińska, pietruszka, selery i pory. Średnio koszyk krajowych warzyw jest o około 13 proc. droższy niż przed rokiem. Niestety, każdego roku informujemy o wzrostach cen i jak na razie nic się nie zmienia na lepsze.

Pogoda, szczególnie zimne noce, nie pomagają roślinom nadgonić wiosenne opóźnienia w wegetacji. Przekłada się to na wysokie ceny ubiegłorocznych warzyw. Nadal mało, jak na tę porę roku, jest truskawek

– przyznał w rozmowie z PAP ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. 

Zdaniem specjalisty - sprzedawcy mogą chcieć również nadgonić pewne straty spowodowane pandemią koronawirusa - niestety, cierpią na tym kieszenie konsumentów, które również w czasie zarazy mocno oberwały.

Aktualnie rozpoczyna się sezon na truskawki. Teraz sprzedawane są owoce pochodzące spod przykryć foliowych i włókniny, a cena spada do 4-12 zł/kg – zależy od odmiany i standardu sortowania. W sklepach czy na stołecznych targowiskach i bazarach za polskie truskawki trzeba jednak zapłacić 16-20 zł za kg. 

Co ciekawe, mimo takich kosztów - sprzedają się bez problemów. Widać, że mamy ochotę na polskie smaki niezależnie od okoliczności. 

Czytaj także
Przeczytaj więcej