18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uprawnienia do wydawania milionów

Ile kosztuje Straż Miejska? Walczą o rekord

Wojciech Kozicki
03.12.2019  16:40
Straż Miejska - wystawiają mandaty za miliony, ale ile nas kosztują strażnicy?
Straż Miejska - wystawiają mandaty za miliony, ale ile nas kosztują strażnicy? Fot: East News/Marcin Bruniecki/REPORTER

Dziura w budżecie rośnie, PiS podnosi kolejne podatki, brakuje coraz więcej pieniędzy. Skąd je wziąć? Rozwiązaniem może być Straż Miejska wystawiająca mandaty. Nie należy jednak zapominać, jakie są koszty utrzymania tej formacji.

Strażnicy miejscy z Trójmiasta chyba wypowiedzieli wojnę kierowcom i postanowili pobić niechlubny rekord. Jak podaje Fakt.pl, lada moment przekroczą kwotę uzyskaną w zeszłym roku z mandatów i starają się najwyraźniej dogonić kolegów po fachu z Gdyni i Sopotu, którzy już w październiku pobili rekord.

Kierowcy w Trójmieście są jak zwierzyna na polowaniu. Z mandatów wystawionych przez strażników miejskich budżet powiększył się o ponad 2,8 mln złotych! W tym roku ta kwota będzie jednak znacznie większa. Se.pl donosi, że zanosi się na szokujący rekord.

Uprawnienia Straży Miejskiej

W całej Polsce strażnicy koszą forsę jak zboże. Portal motofakty.pl przypomina, że np. w 2016 roku w Poznaniu Straż Miejska zgarnęła z mandatów 2,4 mln złotych. Mogą to robić zgodnie z uprawnieniami w zakresie kontroli ruchu drogowego, które jasno określone zostały w art. 129b Ustawy Prawo o ruchu drogowym.

Funkcjonariusze Straży Miejskiej są uprawnieni do nakładania mandatów karnych, za niektóre rodzaje wykroczeń. Zgodnie z przepisami Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia osobie ukaranej mandatem karnym przysługuje prawo do odmowy jego przyjęcia. Nałożony przez strażnika miejskiego mandat karny staje się prawomocny z chwilą pokwitowania jego odbioru przez osobę ukaraną. Prawomocnie nałożony mandat karny nie może zostać uchylony, chyba że grzywnę nałożono za czyn nie będący czynem zabronionym jako wykroczenie. Wówczas uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu. Organem właściwym do rozpoznania takiej sprawy jest tylko sąd, na którego obszarze działania grzywna została nałożona. W Szczecinie są to Wydziały Karne Sądów Rejonowych w Szczecinie.W przypadku skorzystania z prawa do odmowy przyjęcia mandatu karnego, wobec sprawcy wykroczenia kierowany jest wniosek o ukaranie do Sądu Rejonowego – informuje szczecińska Straż Miejska.

Straż Miejska to jednak nie taki czysty zysk dla państwa. Przykładowo, według informacji podanych w "Raporcie o stanie miasta" wydatki warszawskiego ratusza na Straż Miejską wyniosły w 2018 r. przeszło 172 mln zł. Zatrudnionych było wówczas 1401 funkcjonariuszy. Dla porównania, Kraków rocznie wydaje na strażników miejskich ok. 30 mln złotych (koszt ok. 39 złotych na mieszkańca).

Straż Miejską w Gdańsku oceniono pozytywnie, ale wskazano również, że jest ona jedną z trzech najdroższych jednostek funkcjonujących w kraju. Koszt utrzymania formacji (w ujęciu "jakościowym") dla jednego mieszkańca za badany okres wyniósł 37 zł 05 gr. Przed nami było tylko Opole z kwotą 44 zł 51 gr i Szczecin (37 zł 44 gr). Relatywnie najtańszą Straż Miejską mają Łódź (26 zł 88 gr), Białystok (26 zł 92 gr) i Poznań (27 zł 44 gr) – przypomina Wyborcza.pl powołując się na raport NIK.

Jak działa Straż Miejska - ciężka praca?

Przeczytaj więcej
Komentarze