18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

ważne

NOWE OGRANICZENIA OD PIĄTKU! Jest lista miejsc i restrykcji

Emilia Waszczuk
21.08.2020  10:19
Koronawirus w Polsce - ograniczenia od piątku
Koronawirus w Polsce - ograniczenia od piątku Fot: Planeta.pl/Shutterstock

Koronawirus i ,owa lista powiatów objętych obostrzeniami. Strefy żółte i czerwone w nowych miejscach. Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych ograniczeniach.

Koronawirus ciągle zagraża ludziom na całym świecie. W Polsce kolejny tydzień odnotowujemy rekordowe dzienne przyrosty zakażeń, a Ministerstwo Zdrowia reaguje nakładaniem obostrzeń na kolejne miejsca w kraju.

Już od piątku zaostrzone restrykcje obowiązywać mają w 19 różnych powiatach, w tym w siedmiu ograniczenia mogą bardzo uprzykrzyć życie mieszkańcom. Co się zmienia?

Duże ograniczenia w 7 powiatach

Już od piątku w siedmiu powiatach w Polsce (nowotarski, lipski, rybnicki, wieluński, nowosądecki, miasto Nowy Sącz i Rybnik) obowiązuje nakaz noszenia maseczek lub przyłbic. Zasłaniać nos i usta musimy nie tylko w sklepach czy środkach transportu publicznego, ale też w przestrzeniach otwartych. Jeśli planowaliśmy wesele lub inną uroczystość rodzinną, tu może spotkać nas wielkie rozczarowanie - w imprezie wziąć może udział maksymalnie 50 osób. Ponadto obowiązuje całkowity zakaz organizowania targów i konferencji, a w wydarzeniach sportowych nie może uczestniczyć publiczność.

W lokalach gastronomicznych bezwzględnie należy zasłaniać nos i usta, maseczkę można zdjąć dopiero siadając przy stoliku. W miejscach takich może przebywać jedna osoba na 4 mkw. Ograniczenia obowiązują też w siłowniach i klubach fitness - 1 osoba na 10 mkw. Kolejne miejsce objęte restrykcjami to kościół i wszelkie przybytki kultu religijnego - tu przebywać może jedna osoba na 4 mkw, lub do 150 na zewnątrz. W teatrach czy kinach zajętych może być jedynie 25 procent widowni, a wszelkie wesołe miasteczka i parki rozrywki pozostają zamknięte.

Ograniczenia w strefach żółtych

Nowe ograniczenia od piątku obowiązują także w 12 powiatach objętych strefą żółtą. Mieszkańcy i turyści muszą pamiętać o zachowaniu dystansu 1,5 metra i noszeniu maseczek w przestrzeniach publicznych - zamkniętych. W weselach i imprezach rodzinnych w powiatach żółtych uczestniczyć może maksymalnie 100 osób. W wydarzeniach sportowych widownia może być zajęta w 25 proc., a wszyscy zgromadzeni muszą zasłaniać nos i usta. Również w kinach i teatrach można zająć maksymalnie 25 procent widowni.

Maseczki lub przyłbice obowiązują także w miejscach kultu religijnego. W lokalach gastronomicznych może przebywać jedna osoba na 4 mkw, tak samo na kongresach, targach czy wystawach. W parkach rozrywki obowiązuje ograniczenie 1 osoba na 5 mkw, a w siłowniach i klubach fitness 1 osoba na 7 mkw.

Do strefy żółtej od piątku 21 sierpnia należą powiaty: tatrzański, jarosławski, przemyski, Ruda Śląska, pszczyński, Żory, ostrzeszowski, ostrowski, pajęczański, łowicki, Biała Podlaska, radziejowski.

Przeczytaj więcej
Komentarze