18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

nowe miejsca i wytyczne

STREFY ŻÓŁTE i CZERWONE w Polsce. Kraj sparaliżowany!

08.10.2020  14:24
Ministerstwo Zdrowia aktualizuje listę stref żółtych i czerwonych
Ministerstwo Zdrowia aktualizuje listę stref żółtych i czerwonych Fot: ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER

Bardzo długa, zaktualizowana lista powiatów - stref żółtych i czerwonych, a wśród nich kilka dużych miast. Ministerstwo Zdrowia informuje o nowych miejscach z ograniczeniami.

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło najnowszą listę powiatów, objętych dodatkowymi ograniczeniami w związku z epidemią koronawirusa SARS-COV-2. Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, nowych stref żółtych i czerwonych nie jest 100, a 380! Czyli cała Polska.

Strefy żółte i czerwone - nowa lista Ministerstwa Zdrowia

W czasie czwartkowej konferencji prasowej ministra zdrowia Adama Niedzielskiego i premiera Mateusza Morawieckiego dowiedzieliśmy się o szeregu obostrzeń, wprowadzanych w Polsce w kolejnych powiatach. Ograniczenia od soboty obejmą całą Polskę. Rząd podjął decyzję, by zlikwidować strefy zielone - bez obostrzeń. We wszystkich powiatach obowiązywać będą zasady strefy żółtej!

Strefa żółta - ograniczenia

Co ważne, od soboty zmienia się część przepisów obowiązujących w Polsce. Cały kraj zmierzy się ze zmniejszeniem gości na weselach i innych imprezach okolicznościowych. W strefach żółtych w wydarzeniach udział weźmie zaledwie 75 osób (obsługa nie jest wliczana).

Zmieniają się też zasady organizowania marszy, protestów i innych zgromadzeń - pomiędzy poszczególnymi zgrupowaniami musi być zachowany odstęp minimum 100 metrów.

Spore zmiany czekają mieszkańców stref żółtych. Najważniejsza to obowiązek noszenia maseczek w przestrzeniach publicznych zamkniętych i otwartych (poza lasami, parkami, plażami czy ogrodami). Brak maseczki trzeba będzie udokumentować zaświadczeniem lekarskim, a przestrzeganie nakazu egzekwować mają policja i straż miejska.

Inne obostrzenia w strefie żółtej to m.in. ograniczenie pracy kin czy teatrów i organizacji wydarzeń kulturalnych oraz sportowych - uczestniczyć w nich będzie mogło 25 procent widowni. W restauracji na jednego klienta musi przypadać przestrzeń 4 m/kw, a maseczkę zdjąć można, dopiero gdy siądziemy przy stoliku.

W siłowniach czy klubach fitness na jednego klienta przypadać ma przestrzeń 7 m/kw. Kościoły mogą zapełnić się do połowy. W środkach transportu publicznego zajęte mogą być wszystkie miejsca siedzące lub 50 procent miejsc siedzących i stojących.

Część powiatów czekają jednak dużo poważniejsze ograniczenia. Mowa o strefie czerwonej, do której włączone od 10 października zostaną powiaty:

 1. aleksandrowski,
 2. Grudziądz,
 3. janowski,
 4. łęczycki,
 5. włodawski,
 6. bełchatowski,
 7. wieluński,
 8. Piotrków Trybunalski,
 9. limanowski,
 10. myślenicki,
 11. nowotarski,
 12. suski,
 13. tatrzański,
 14. otwocki,
 15. szydłowiecki,
 16. oleski,
 17. dębicki,
 18. mielecki,
 19. białostocki,
 20. zambrowski,
 21. Suwałki,
 22. kartuski,
 23. kościerski,
 24. pucki,
 25. słupski,
 26. Sopot,
 27. kłobucki,
 28. kielecki,
 29. Kielce,
 30. bartoszycki,
 31. działdowski,
 32. iławski,
 33. ostródzki,
 34. krotoszyński,
 35. międzychodzki,
 36. rawicki,
 37. wolsztyński,
 38. Koszalin.

Strefa czerwona - ograniczenia

W strefie czerwonej w weselach i innych imprezach uczestniczyć może maksymalnie 50 osób, a wszelkie targi, wydarzenia kulturalne i kongresy są zakazane. Nie działają też kina i teatry, a wszelkie imprezy sportowe mogą odbywać się jedynie bez udziału widowni.

Noszenie maseczek obowiązuje w przestrzeniach zamkniętych i otwartych, nawet przy zachowaniu dystansu społecznego. Wszystkie restauracje, bary i puby muszą zamknąć się dla klientów do godziny 22. Na sali każdy klient ma mieć zapewnioną przestrzeń 4 m/kw.
W siłowniach i klubach fitness na jedną osobę przypadać ma 7 m'/kw, w świątyniach zająć można 50 procent budynku i należy pamiętać o bezwzględnym nakazie zasłaniania nosa i ust. W środkach transportu zbiorowego zająć będzie można do 50 procent miejsc siedzących lub 30 procent miejsc siedzących i stojących.

Przeczytaj więcej