18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

antyszczepionkowcy się wściekną

BĘDĄ OBOSTRZENIA! Są przecieki o ustaleniach rządu

Emilia Waszczuk
17.09.2021  09:54
Będą nowe obostrzenia. Są przecieki
Będą nowe obostrzenia. Są przecieki Fot: Planeta.pl

Rada Medyczna pod przewodnictwem Mateusza Morawieckiego zdecydowała o kolejnych krokach w walce z pandemią. Są pierwsze informacje, co postanowili w kwestii szczepień i obostrzeń.

Czwarta fala pandemii koronawirusa jest już w Polsce - poinformowało w czwartek Ministerstwo Zdrowia. Tego dnia mieliśmy ponad 700 nowych przypadków zakażeń SARS-COV-2, co stanowiło blisko 40-procentowy wzrost względem poprzedniego tygodnia.

Skoro liczba zakażeń i hospitalizacji rośnie, i to w zatrważającym tempie, to trzeba zacząć działać. W czwartek zebrali się przedstawiciele Rady Medycznej pod przewodnictwem premiera, by przedyskutować kwestię ewentualnego lockdownu i ograniczeń. W piątek pojawiły się pierwsze informacje o tym, co ustalili.

Trzecia dawka szczepionki dla Polaków

Pierwszą kwestią, jaką omawiali członkowie Rady Medycznej, są szczepienia. Od początku roku, a właściwie końcówki roku 2020, w Polsce przeciw COVID-19 zaszczepiło się nieco ponad 19 milionów osób. Jednocześnie mniej więcej 30 procent Polaków ani myśli zabezpieczać się przed zagrożeniem i tym samym chronić innych ludzi. Coś trzeba więc z tym nieprzyjemnym fantem uczynić.

I tak rada medyczna dyskutowała między innymi o podaniu trzeciej dawki szczepionki poszczególnym grupom społecznym, tak by zabezpieczyć osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg choroby i zgon. Mowa między innymi o osobach z poważnymi, przewlekłymi schorzeniami.

Jesteśmy w tej kwestii zgodni, co znalazło wyraz w naszym stanowisku. W zasadzie dogrywane są tylko ostatnie szczegóły. Tak, aby szczegółowo opisać katalog schorzeń przewlekłych, które mają być podstawą do podawania trzeciej dawki. Najpewniej będzie to grupa wszystkich osób, które szczepione były na początku roku w tzw. pierwszej grupie

- zdradził w rozmowie z PAP doktor Konstanty Szułdrzyński, członek rady Medycznej.

Ale to nie koniec. Rada Medyczna w czwartek podjęła też pierwsze decyzje w kwestii lockdownu i obostrzeń.

Obostrzenia w czwartej fali. Są pierwsze informacje

Ewentualne restrykcje czy zakazy pojawić się mają w kraju, gdy dzienna liczba zakażeń przekroczy 1000 przypadków. Biorąc pod uwagę błyskawiczne tempo rozprzestrzeniania się wirusa, może to nastąpić jeszcze w tym miesiącu. Czego zaś możemy się spodziewać?

Wieści są dobre i złe jednocześnie. Jakieś ograniczenia na pewno się pojawią, jednak rząd nie planuje już wprowadzania ogólnopolskiego lockdownu. Obostrzenia pandemiczne skupią się głównie na regionach najsłabiej zaszczepionych i na... antyszczepionkowcach. Jak zdradza Konstanty Szułdrzyński, osoby, które szczepienie przeszły, nie mają się czego obawiać. Pozostali mogą za to odczuć pewną... wściekłość lub w końcu - drogą przymusu - zrozumieć, że szczepić się trzeba.

Możliwe obostrzenia - co dość racjonalne - nie powinny już dotyczyć tej ogromnej grupy ludzi (zaszczepionych - red.). Z ulgą przyjmuje to zapewne większość przedsiębiorców. Przykłady z Zachodu pokazują, że niektóre osoby zmobilizują się do szczepień dopiero wówczas, gdy to one będą w grupie osób obejmowanych obostrzeniami

- powiedział Szułdrzyński.

Członek Rady Medycznej zdradził też, że najprawdopodobniej w najbliższym czasie znów pojawią się ograniczenia w organizowaniu imprez masowych i limity klientów, na przykład w restauracjach.

Czytaj także
Przeczytaj więcej