18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Spore zmiany!

Rząd zmienia kolejność szczepień! Zaskakująca decyzja

Bartłomiej Ciepielewski
26.02.2021  14:40
AstraZeneca dopuszczona dla seniora
AstraZeneca dopuszczona dla seniora Fot: 3D generator/Shutterstock

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o przesunięciu terminu szczepień pracowników administracyjnych szkół. Decyzję podjęto po tym, gdy Rada Medyczna zezwoliła na szczepienia seniorów preparatem koncernu Astra Zeneca.

Rada Medyczna uznała, że szczepionki AstraZeneca mogą być stosowane u osób od 18 do 69 roku życia. Decyzja ta spowoduje przesunięcie terminów szczepień wśród pracowników administracyjnych.

Otóż na chwilę przesuwamy personel administracyjny szkół i w przyszłym tygodniu ogłosimy, jaki będzie dokładny termin zaszczepienia tej grupy. Ukierunkowujemy teraz te szczepienia szczepionką AstraZeneca na grupę seniorów między 65. a 70. rokiem życia. Ta grupa będzie w najbliższym czasie szczepiona - poinformował rzecznik MZ, Wojciech Andrusiewicz.

Obecnie w ramach pierwszej grupy, szczepienia przyjmują pracownicy oświaty poniżej 65 roku życia oraz osoby starsze, powyżej 70 lat.

Szczepionka AstraZeneca dla seniorów

Rada medyczna, która ogłosiła nową decyzję, jest organem powołanym przez premiera Mateusza Morawieckiego. W skład tej grupy wchodzi kilkunastu specjalistów medycznych z dziedzin wirusologii, epidemiologii, a także zdrowia publicznego.

Preparat brytyjsko-szwedzkiego koncernu podawany jest w dwóch dawkach. Szczepionka zawiera w sobie zmodyfikowanego i bezpiecznego wirusa, który jest nośnikiem mRNA. W przeciwieństwie do substancji produkowanych przez konkurencję, preparat AstraZeneca może być transportowany w zwykłej lodówce.

Czytaj także
Przeczytaj więcej
Komentarze