18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Jasna deklaracja

Szczepionka AstraZeneca zostanie wycofana? Rząd podjął decyzję

Bartłomiej Ciepielewski
14.03.2021  17:26
AstraZeneca zostaje?
AstraZeneca zostaje? Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER

Szczepienia preparatem AstraZeneca zostały wstrzymane w kilkunastu krajach. W mediach społecznościowych pojawiło się mnóstwo pytań oraz wątpliwości dotyczących bezpieczeństwa i skuteczności tego preparatu. Polski rząd twierdzi, że nie ma powodów do niepokoju.

Rośnie liczba krajów, które wstrzymują szczepienia preparatem AstraZeneca. Wpływ na tę decyzję miało wystąpienie zakrzepów krwi u kilkudziesięciu zaszczepionych osób. W kilku przypadkach szczepienie zakończyło się śmiercią.

Rząd nie wstrzymuje szczepień preparatem AstraZeneca

Do sprawy odniósł się Michał Dworczyk, który w sobotę uczestniczył na posiedzeniu Rady Medycznej. Szef KPRM przyznał, że preparat jest skuteczny, ma dobre wskaźniki oraz nie zagraża zdrowiu.

Trwają badania, które jak na razie wskazują brak powiązania tych ciężkich odczynów niepożądanych po podaniu pacjentom szczepionki. Absolutnie takich rekomendacji nie ma. Lekarze jednym głosem mówią, że trzeba się szczepić, korzystać ze szczepionki AstraZeneca - skomentował Dworczyk

Szczepienia AstraZenecą skomentował także wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Polityk PiS przyznał, że polscy pacjenci nie będą mieli możliwości wycofania się ze szczepienia brytyjską szczepionką i wybrania preparatu innej firmy.

Ze szczepienia brytyjskim preparatem zrezygnowały już między innymi: Norwegia, Austria, Dania, Łotwa, Estonia, Rumunia oraz Włochy.

Czytaj także
Przeczytaj więcej