18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

dostawa wyrusza

Nowa szczepionka już jedzie do Polski! Szczepienia przyspieszą?

Emilia Waszczuk
06.01.2021  16:34
szczepionka firmy Moderna zatwierdzona. Za chwilę będzie w Polsce
szczepionka firmy Moderna zatwierdzona. Za chwilę będzie w Polsce Fot: Syda Productions/Shutterstock

Szczepienia przeciw koronawirusowi mają szansę przyspieszyć? W najbliższych dniach do Polski ma trafić nowa szczepionka Moderny. Niestety - wystarczy jej dla nielicznych.

W środę 6 stycznia Europejska Agencja Leków zatwierdziła kolejną szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-COV-2. To oznacza, że - zgodnie z wcześniejszą umową - preparat zacznie być stosowany w Unii Europejskiej i będzie stopniowo przekazywany do krajów wspólnoty. O ile zatwierdzi go także Komisja Europejska.

Już wiadomo, że Polska zapisała się na ponad 6 milionów dawek szczepionki firmy Moderna. Zanim cała pula trafi do naszego kraju, musi minąć trochę czasu, są jednak pierwsze sukcesy - pierwsza partia już do nas wyrusza.

Szczepionka Moderny w Polsce

Jak informuje Agencja Rezerw Materiałowych, pierwsza dostawa szczepionki zostanie dowieziona do Polski już w przyszłym tygodniu. - Ma to być 29 tys. dawek - przekazał prezes ARM.

Jak łatwo zauważyć, pierwsza dostawa wystarczy do zaszczepienia bardzo niewielkiej liczby Polaków. Teraz pełnomocnik rządu ds szczepień, szef KPRM Michał Dworczyk zapewnia, że nie ma się czym martwić, bo wkrótce przyjadą kolejne dawki.

Do końca marca powinno do Polski dojechać około 840 tys. dawek szczepionki Moderna - powiedział w rozmowie z PAP. - Jeszcze w styczniu powinno do nas dotrzeć blisko 70 tys. sztuk szczepionki tej firmy - dodał.

Szczepionka Moderny lepsza niż Pfizer?

Szczepionka Moderny podobnie jak preparat firmy Pfizer (który już jest stosowany w Polsce), podawana będzie przez zastrzyk w ramię. Dla uzyskania odporności na SARS-COV-2 każdy chętny musi przyjąć dwie dawki preparatu w odstępie 28 dni.

Specyfik ma jednak dużą przewagę nad pierwszym dopuszczonym w Unii Europejskiej preparatem - nie trzeba przechowywać go w stanie zamrożenia w temperaturze -70 stopni. - W temperaturze między 2 a 8 stopni może być przechowywana przez 30 dni. W związku z tym można ją rzeczywiście w nieco mniejszym reżimie transportować i przechowywać niż szczepionkę firmy Pfizer - powiedział w środę Michał Dworczyk

logo Tu się dzieje