18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

"Kto nie chce, straci pracę"

Szczepienie na COVID-19 jednak OBOWIĄZKOWE?

Wojciech Kozicki
14.01.2021  14:15
Szczepienie na COVID-19 obowiązkowe? Pracodawcy mogą ZMUSIĆ
Szczepienie na COVID-19 obowiązkowe? Pracodawcy mogą ZMUSIĆ Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Szczepienia na COVID-19 w Polsce nie będzie obowiązkowe i przymusowe – tak zapewnia rząd PiS i Ministerstwo Zdrowia. Okazuje się, że pracodawcy mogą postawić Polaków pod ścianą i zmusić do przyjęcia szczepionki przeciw koronawirusowi SARs-CoV-2

Szczepionka na COVID-19 w Polsce obowiązkowa? Przymus szczepień nie zostanie wprowadzony – tak przynajmniej mówił niedawno premier Mateusz Morawiecki. Tymczasem warszawa.naszemiasto.pl ujawnia, że coraz więcej firm i pracodawców chce wprowadzić obowiązkowe szczepienie jako wymóg przyjęcia do pracy i utrzymania dotychczasowego zatrudnienia. Jeśli ktoś się nie zaszczepi, straci pracę i niekoniecznie znajdzie nową.

Obowiązkowe szczepienia na koronawirusa w Polsce

Wspomniany portal podaje, że przedsiębiorcy z branży turystycznej, gastronomicznej, fitness, eventowej i konferencyjnej są już tak zdenerwowani obostrzeniami restrykcjami narzuconymi przez rząd, że szukają desperacko rozwiązań, by wrócić do zarabiania pieniędzy. Niektórzy sądzą, że zaszczepienie pracowników na COVID-19 może przekonać rząd do złagodzenia lub zdjęcia obostrzeń.

Czy to legalne? Okazuje się, że tak! Ekspert prawny i doradca firm rodzinnych Adam Mariański w rozmowie z portalem przyznał, że w obecnej sytuacji szczepienie przeciwko koronawirusowi może być uznane przez pracodawcę i reprezentację załogi za „kluczowe dla dobra i bezpieczeństwa pracowników i ich rodzin”. Jeśli szczepionka na COVID-19 będzie powszechnie dostępna, wymóg szczepienia w pracy nie zostanie uznany za dyskryminację.

Co więcej, pojawiają się pomysły, by przedsiębiorcy tworzyli punkty szczepień dla swoich pracowników. Miałoby to na celu „poprawienie bezpieczeństwa biznesu”.

Z formalnego punktu widzenia, pracodawcy nie mają podstawy prawnej, by zmusić kogokolwiek do szczepienia na COVID, bo ono jest w świetle obowiązujących przepisów dobrowolne. Nie widzę jednak przeszkody, by wymóg szczepienia pojawił się w ofertach pracy, czyli rekrutacji do poszczególnych firm – powiedział Mariański. (warszawa.naszemiasto.pl)

Czytaj także
Przeczytaj więcej