18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Chłodne przyjęcie

Szczepionka na COVID-19 już w Polsce!

Wojciech Kozicki
26.12.2020  10:53
Szczepionka na COVID-19 przyjechała do Polski. Powitanie chlebem i solą?
Szczepionka na COVID-19 przyjechała do Polski. Powitanie chlebem i solą? Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Czyżby PiS po raz pierwszy zrobił to, co obiecał? Potwierdzono, że szczepionka na COVID-19 dotarła do Polski. W sobotę nad ranem pierwsza transza dawek została dostarczona do Agencji Rezerw Materiałowych. Informację potwierdził prezes ARM Michał Kuczmierowski.

Szczepionka na COVID-19 jest już w Polsce, a „Narodowa strategia szczepień” obiecana przez Morawieckiego wchodzi w kolejną fazę. Jak podaje Radio ZET, pierwsze dawki szczepionki przekroczyły polską granicę w piątek po godzinie 22:00 na przejściu granicznym w Świecku. Przybyły busem w pojemnikach z suchym lodem. W temperaturze wynoszącej ok. -75 stopni Celsjusza.

Szczepionka na COVID-19 w Polsce

Teraz szczepionki na koronawirusa trafią do 72 szpitali. Następna partia zostanie rozdysponowana pomiędzy 500 szpitali, gdzie zaszczepiony zostanie personel medyczny. W kolejnym tygodniu Pfiizer dostarczy nam kolejną transzę produktu i będzie to ok. 300 tysięcy dawek. W sumie do końca stycznia Polska otrzyma 1,5 mln dawek.

Szczepionka jest dwudawkowa, więc jedna część pozostanie w magazynie agencji w ultra niskiej temperaturze, druga trafiać będzie do punktów, w których odbywać się będą szczepienia.  Druga dawka musi być zaaplikowana po 3-4 tygodniach.

Pierwsza dostawa szczepionek, wynosząca 10 tys. sztuk, wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs, by trafić do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim – czytamy na radiozet.pl.

Jak informuje Business Insider, szczepionki będą finansowane z budżetu państwa, a szacowany koszt ich zakupu wynosi ok. 2,4 mld zł. Jak pochwalił się premier Morawiecki, w sumie Polska zdecydowała się zakupić 62 141 mln dawek. Dla osób, które zdecydują się na zaszczepienie, rząd przygotował "pakiet korzyści".

Czytaj także
Przeczytaj więcej