18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Horban mówi o karach

Szczepienie na COVID-19 obowiązkowe?

Wojciech Kozicki
20.11.2020  16:48
Prof. Horban mówi o obowiązkowych szczepieniach na COVID-19 i kosztownym bezpieczeństwie
Prof. Horban mówi o obowiązkowych szczepieniach na COVID-19 i kosztownym bezpieczeństwie Fot: JACEK DOMINSKI/REPORTER/East News

Szczepionka na COVID-19 w Polsce już wkrótce. Rząd PiS potwierdził, że środek od formy Pfizer będzie podawany Polakom. Czy jednak szczepienie będzie obowiązkowe? Kto pierwszy dostanie szczepionkę na koronawirusa? Prof. Horban ujawnił nowe informacje o planowanych szczepieniach na SARS-CoV-2.

Szczepionka na COVID-19 od koncernu Pfizer ma zostać podana Polakom już wkrótce. Kto zostanie zaszczepiony w pierwszej kolejności? Prof. Andrzej Horban, główny doradca premiera ds. COVID-19, w Programie I Polskie Radia potwierdził, że na początku zostaną zaszczepione osoby najbardziej narażone na ciężki przebieg COVID-19. Trzeba będzie aplikować szczepionkę najbardziej potrzebującym, a przecież początkowo środek od Pfizer będzie dostępny w ograniczonym zakresie. Ze szczepienia na razie będą wyłączone dzieci, z czym nie zgadza się dr Paweł Grzesiowski, ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej ds. walki z COVID-19. 

Przymus szczepień na COVID-19?

Czy szczepienie na COVID-19 będzie obowiązkowe? Profesor Horban wyznał, że jest to brane pod uwagę, ale podkreśla, że rząd musiałby mieć możliwość wyegzekwowania takiego nakazu. Nie jest też zwolennikiem karania za odmówienie szczepienia na koronawirusa.

Trudno jest mi wyobrazić sobie, że łapie się obywatela na ulicy i szczepi się go przymusowo. Tutaj kara jest dość prosta dla niezaszczepionych. Zaczyna się chorować - uważa Horban. (radiozet.pl)

Cena szczepionki

Profesor uspokaja jednak osoby, które boją się ewentualnie szkodliwych szczepionek, zapewniając, że szczepionka na COVID-19 od Pfizer będzie dopuszczona do użytku po trzeciej fazie badań klinicznych, które określają bezpieczeństwo i skuteczność na większej liczbie ludzi. Przy okazji dodał, że to bezpieczeństwo „musi kosztować”...

Czytaj także
Przeczytaj więcej