18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niemcy nas oszwabili?

Polska nie dostała szczepionek na COVID!

Wojciech Kozicki
19.01.2021  11:33
Program szczepienia w Polsce leży? Pfizer przysłał mniej dawek szczepionki
Program szczepienia w Polsce leży? Pfizer przysłał mniej dawek szczepionki Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Szczepionka na COVID-19 w Polsce i narodowy program szczepień… czy coś mogło pójść nie tak? Okazuje się, że koncern Pfizer dostarczył nam mniej szczepionek, niż zamówiliśmy. Terminy szczepień się przesuną, do Polski trafiła zmniejszona dostawa, a Dworczyk w mediach wije się jak zaskroniec. Będzie mega afera i polecą głowy w PiS?

Szczepienie na COVID-19 w Polsce i opóźnienie terminów. Jak ujawnia Radio ZET, w poniedziałek do Polski trafiło 176 tysięcy szczepionek, a nie planowe 360 tysięcy. Sytuacja robi się poważna, bo brak ponad połowy planowanych zasobów wpłynął na pracę szpitali węzłowych. Nie każdy może rozpocząć podawanie drugiej dawki.

Ile dawek szczepionki kupiła Polska?

Harmonogram szczepień przeciw koronawirusowi w Polsce ulegnie zmianom. Pełnomocnik rządu ds. szczepień. Michał Dworczyk uspokaja, że nie ma tragedii, bo czekają nas kolejne dostawy. Zapewnił, że szczepienia seniorów ruszą zgodnie z planem 25 stycznia. No cóż, nie takie rzeczy PiS już obiecywał...

W kolejnych tygodniach to będzie nie 360 tys. a 296 tys. (dawek), potem nieco więcej. W połowie lutego ma nastąpić wzrost liczby tych szczepionek - zapewnia Dworczyk. (radiozet.pl)

Czy Dworczyk powinien składać takie obietnice? Jeszcze w wczoraj w Polsat News mówił, że chociaż od 8 lutego spodziewane są zwiększone dostawy, „są to na razie tylko deklaracje”. Przy okazji dodał, że nie możemy dokupić szczepionek z innego źródła, bo obowiązuje nas unijny mechanizm wspólnego zakupu. Nie obowiązuje on jednak Niemców, którzy mogą kupować od kogo chcą i ile chcą.

Nie zmieniamy drugiego szczepienia, mamy zapas. Nie zmieniamy także terminu rozpoczęcia szczepień masowych. 25 stycznia rozpoczyna się szczepienie seniorów powyżej 70 roku życia. Mam nadzieję, że nasze plany uda się zmodyfikować w taki sposób, żeby jedyną negatywną konsekwencją był nieco dłuższy okres dokończenia szczepienia grupy 0 - powiedział Dworczyk w Graffiti.

Czytaj także
Przeczytaj więcej