18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Alarm w szpitalach

Zabójcze e-papierosy w Polsce. Nastolatki z uszkodzonymi płucami

Wojciech Kozicki
21.01.2020  17:40
E-papierosy i zabójczy wpływ na zdrowie -  alarm w szpitalach w Polsce
E-papierosy i zabójczy wpływ na zdrowie - alarm w szpitalach w Polsce Fot: Facebook/Elizabeth Ariones

E-papierosy w Polsce zaczynają ujawniać swój prawdziwy wpływ na zdrowie? Niedawno zbierały śmiertelne żniwo w USA, gdzie tysiące osób trafiło do szpitali. Teraz ucierpiały również polskie nastolatki.

Szkodliwe e-papierosy w Polsce! 2 nastolatki trafiły do szpitala, a Główny Inspektorat Sanitarny bije na alarm i nałożył na szpitale obowiązek, by monitorowały i donosiły o przypadkach powikłań po elektronicznych papierosach. Informacje będą kierowane do powiatowych stacji sanitarnych.

2 nastolatki to nie jedyne osoby poszkodowane przez e-papierosy? Mówi się o ofiarach śmiertelnych w Polsce, choć na razie nie potwierdzono, że to waping doprowadził do zgonu. GIS ujawnia także kolejne przypadki wykorzystywanie przez młodzież wkładów do e-papierosów do innych celów, niż zażywanie nikotyny. Będzie badany również skład produktów dostępnych na rynku.

E-papierosy czy narkotyki?

Dziennik.pl pisze, że we wkładach do e-papierosów mogą się znaleźć m.in. THC lub CBD, pochodne czuwaliczki jadalnej, kokaina, metaamfetamina, GHB, czyli tzw. pigułka gwałtu, a także heroina i fentanyl.

Przypominamy, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy w USA 7 osób zmarło z powodu choroby płuc związanej z wapowaniem. Tysiące osób zostało hospitalizowanych z powodu problemów z oddychaniem i koniecznie było utrzymywanie ich przy życiu z pomocą respiratora. Okazało się, że płuca niektórych nastolatków palących e-papierosy wyglądają jak u 70-latków.

Palenie e-papierosów to ryzyko śmierci oraz licznych chorób płuc. Nadal nie znamy wpływu długoterminowego palenia na zdrowie – podkreśla dr Karen Haught.

Czytaj także