18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Polakom nic nie ZUStanie

Wzrost składek ZUS. PiS wyrwie portfel razem z sercem

Wojciech Kozicki
18.06.2021  10:24
Podwyżka składek ZUS zmiażdży Polaków. Morawiecki zada narodowi CIOS
Podwyżka składek ZUS zmiażdży Polaków. Morawiecki zada narodowi CIOS Fot: Jakub Kaminski/East News

Chowajcie portfele, PiS ma zamiar rozdawać pieniądze!  Polski Ład będzie sporo kosztował, więc rząd kombinuje, skąd wziąć środki na dzikie rozdawnictwo. Najprostszy sposób, to zabrać ciężko zarobione pieniądze Polakom. Szykuje się na rekordowe składki ZUS w 2022 roku.

Polski Ład nadciąga, więc nagle możecie poczuć w swoich portfelach SSANIE. Jak ujawnia Business Insider, składki ZUS poszybują w górę i takiej podwyżki nie było od 1999 roku. Dla około 2 milionów przedsiębiorców składki wzrosną nawet o 140 złotych. Na tym jednak nie koniec, bo jeśli w życie wejdą wszystkie planowane założenia Polskiego Ładu, składki mogą wzrosnąć nawet o 270 zł miesięcznie. Jak dodaje Fakt, nowy przedsiębiorca zamiast dotychczasowych 265,78 zł zapłaci 284,76 zł, a obowiązkowa będzie także składka zdrowotna, która w wysokości 9 proc. dochodu będzie musiała być płacona przez cały rok bez prawa do odliczenia od podatku.

Wysokość składek ZUS w górę aż strach

Zgodnie z informacjami Wyborczej i Business Insider, wzrost składek ZUS wynikać ma ze średniego prognozowanego wynagrodzenia na 2022 r., które rząd PiS podaje w przyszłorocznych założeniach budżetowych. Co więcej, „zmiana poziomu składek wynikająca z opublikowanych założeń budżetu państwa nakłada się jednak również na zapowiadane zmiany w systemie ubezpieczeń zdrowotnych, zapowiedziane w Polskim Ładzie”. 

Na tym jednak nie koniec przykrych niespodzianek. Jak zapowiedział wiceminister finansów Patkowski, obniżka podatków w ramach Polskiego Ładu okaże się tak naprawdę podwyżką. Najbardziej przez wyższe podatki i brak ulg zostaną uderzeni emeryci.

Łączna suma składek ZUS w 2022 r. powinna więc wynieść ponad 1600 zł. I to bez Polskiego Ładu – podaje Business Insider.

Przedsiębiorcy będący podatnikami ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych (PIT-28) mogą się spodziewać, że podstawa wymiaru składki będzie wynosiła 100 proc. przeciętnego wynagrodzenia, zamiast obecnych 75 proc. Przełożyłoby się to, wraz ze spodziewanym wzrostem tego wynagrodzenia, na wzrost składki zdrowotnej do 542,18 zł – wyjaśnia Rzeczpospolita.

Czytaj także
Przeczytaj więcej