18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

szczery do bólu

Szumowski: pandemia potrwa wiele tygodni, Wielkanoc grozi śmiercią

Emilia Waszczuk
04.04.2020  14:23
Szumowski: pandemia potrwa wiele tygodni, Wielkanoc grozi śmiercią
Szumowski: pandemia potrwa wiele tygodni, Wielkanoc grozi śmiercią Fot: Łukasz Szumowski/KPRM/screen

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski po raz kolejny powiedział więcej, niż zamierzał? Między słowami przyznał, że Polska wcale nie była gotowa na koronawirusa, a pandemia potrwa jeszcze wiele tygodni.

Minister Zdrowia Łukasz Szumowski i szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk przekazali garść ważnych informacji dla Polaków. W czasie sobotniej konferencji prasowej przyznali w końcu (choć nie wprost), że Polska wcale nie była gotowa na koronawirusa i dopiero teraz próbujemy nadrabiać straty i wyposażać szpitale w podstawowe środki ochrony osobistej.

Łukasz Szumowski odpowiadając na pytania dziennikarzy, przyznał, że czeka nas bardzo trudny okres. Zapowiedział, że epidemia w Polsce nie wyhamuje zbyt szybko. Czeka nas wiele tygodni walki z koronawirusem. A to oznacza dalszą izolację i szereg ograniczeń.

Liczba zachorowań oczywiście rośnie oraz będzie przyrastała - powiedział Szumowski. - To, czy uda się to ograniczyć - to tylko od nas zależy.

Nic nie wskazuje na to, żeby epidemia miała wygasnąć w najbliższych tygodniach. W związku z tym, analizujemy tutaj wspólnie z panem premierem możliwości dalszych naszych działań w perspektywie najbliższych tygodni.

- mówił.

Wielkanoc? Izolacja albo śmierć

Minister zapowiedział, że już w najbliższych dniach dowiemy się, co dalej. Niestety, liczba zakażonych ciągle rośnie, możemy więc zapomnieć o wyjściu z domów, a przygotować się na kolejne ograniczenia. Tym bardziej że zbliżają się święta.

Zarówno minister zdrowia, jak i szef KPRM zdają sobie sprawę z tego, że Wielkanoc może okazać się punktem zapalnym epidemii koronawirusa w Polsce. Łukasz Szumowski przestrzegł, by tym razem odpuścić sobie spotkania z rodziną i przyjaciółmi, inaczej grozi nam wielka tragedia.

To są święta nowego życia i oby takie były, i postarajmy się, żeby były symbolem życia, a nie epidemii, która może zdziesiątkować nas, jeżeli zintensyfikujemy nasze kontakty międzyludzkie

- powiedział.

Michał Dworczyk uczulił zaś obywateli, by kategorycznie zostać w domach.

Tu jest rekomendacja jednoznaczna, powinniśmy maksymalnie ograniczyć przemieszczenie się, to jest oczywiście poważny problem i poważne wyzwanie, bo święta Wielkiej Nocy są takim czasem, kiedy zwykle spotykaliśmy się z rodzinami, kiedy Polacy podróżowali między miastami, ale [...] staramy się chronić życie ludzkie - powiedział. 

W związku z tym rekomendacja jest jednoznaczna, aby w te święta zrezygnować z podróży, aby w te święta pozostać w domach - dodał.

Politycy zapowiedzieli informacje o dalszych działaniach państwa w walce z pandemią już na najbliższy tydzień. Wiele wskazuje na to, że po słowach Szumowskiego i Dworczyka o Wielkanocy, możemy spodziewać się całkowitego zakazu przemieszczania się i maksymalnej izolacji.

Przeczytaj więcej
Komentarze