18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Układ Szumowskich

Dwie twarze Szumowskiego. "Budował z bratem sieć spółek"

Wojciech Kozicki
27.05.2020  11:26
Szumowski i jego brat robili interesy na dotacjach? Nowe informacje
Szumowski i jego brat robili interesy na dotacjach? Nowe informacje Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER/East News

Koronawirus w Polsce nie odpuszcza. Jednak minister zdrowia Łukasz Szumowski, zamiast walczyć z epidemią, zmaga się z oskarżeniami i podejrzeniami. Czy on i jego rodzina rzeczywiście robią podejrzane interesy i wysysają pieniądze z państwowej kasy?

Łukasz Szumowski znowu w cieniu podejrzeń. „Wyborcza” pisze, że brat ministra zdrowia poprzez firmę Szumowski Investments ma udziały w firmie Simplicardiac. Ta z kolei dostała 1,2 mln pożyczki z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Gazeta przypomina również, że jej prezes to Andrzej Białkowski-Miler, który kiedyś był podwładnym Marcina Szumowskiego.

Układ Szumowskich? Podejrzenia, dofinansowanie i projekty

Simplicardiac chwali się, że ma „bezpieczne źródło bieżącego finansowania z programu NCBR BRIdge Classic”. Marcin Szumowski jest wymieniony jako członek rady doradczej. Z KRS wynika, że udziały w Simplicardiac ma spółka Szumowski Investments należąca do Marcina i Anny Szumowskiej, żony ministra – ujawnia „Wyborcza”.

Z kolejnych informacji wynika, że gdy NCBR wprowadziło pilotażowy projekt „BRIdge Classic: Komercjalizacja wyników badań naukowych i prac rozwojowych”, firmy złożyły 74 wnioski o wsparcie finansowe, a 17 z nich zostało zakwalifikowanych do testu prywatnego inwestora. Dofinansowanie dostała jednak tylko spółka Simplicardiac.

7 sierpnia 2015 roku Narodowe Centrum Badań i Rozwoju podpisało ze spółką umowę na finansowanie projektu „Rozwój i komercjalizacja nowej, innowacyjnej opaski uciskowej stosowanej do zabiegów cewnikowania serca metodą przezpromieniową”. Spółka uzyskała pożyczkę z NCBR, która miała być wypłacana w transzach – pisze dalej „Wyborcza”.

Zgodnie z informacjami gazety, w 2015 roku Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego przeprowadziło kontrolę programu BRIdge Classic. Realizacja programu została wówczas oceniona negatywnie ze względu na m.in. nierówne traktowanie firm i „niezapobieżenie ewentualnemu konfliktowi interesów”. Kontrolerzy zwrócili uwagę, że „zawarto umowę z podmiotem, w którym osoby kluczowe dla realizacji projektu oraz udziałowcy byli jednocześnie ekspertami dokonującymi oceny pozostałych wniosków”. Samo udzielenie pożyczki miało być nielegalne i wbrew przepisom. Całkowita wielkość finansowania w ramach BRIdge Classic wyniosła 1,2 mln zł, a spółka Simplicardiac nie dokonała zwrotu pożyczki.

Co więcej, „Wyborcza” twierdzi, że Łukasz Szumowski wraz z bratem przez lata budowali sieć spółek, które miały ułatwiać pozyskiwanie pieniędzy z funduszy na nadania. Jako najważniejsze ogniowo tej sieci wskazuje spółkę OncoArendi, która z NCBR miała otrzymać już 187 mln zł dotacji. Dodaje również, że Łukasz Szumowski został przewodniczącym Zespołu Specjalistycznego Nauk o Życiu przy ministrze nauki w rządzie PO-PSL, by opiniować dla podległych resortowi instytutów, w tym właśnie Instytutu im. Nenckiego, z którym projekt realizowała OncoArendi.

Po tym jak Szumowski został wiceministrem, NCBR przyjął też odrzucony wcześniej projekt firmy Life Science Innovations, także związanej z Marcinem, i przyznał jej 24 mln zł – ujawnia „Wyborcza”.

 

Czytaj także