18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wulkan czy Rosja?

TAJEMNICZE WSTRZĄSY SEJSMICZNE na Bałtyku

25.10.2022  13:29
Morze Bałtyckie i tajemnicze wstrząsy sejsmiczne
Morze Bałtyckie i tajemnicze wstrząsy sejsmiczne Fot: Marek MICHALAK/East News

Naturalne wstrząsy sejsmiczne nie są niczym popularnym w naszej szerokości geograficznej. Czy powinniśmy zacząć się martwić? Na rosyjskich wodach Bałtyku odnotowano właśnie takie zdarzenie. 

Morze Bałtyckie jest chlubą i dumą Polski, ale nie są to nasze prywatne wody. Inne kraje również mają do nich dostęp, a wśród nich jest Rosja, która wywołała brutalną wojnę z Ukrainą. To właśnie na rosyjskich wodach odnotowano niepokojące zjawisko.

Dziwne wstrząsy sejsmiczne na Morzu Bałtyckim

Pięć zagadkowych zdarzeń sejsmicznych zarejestrowały na rosyjskich wodach terytorialnych na Bałtyku w zeszłym tygodniu fińskie służby - informuje gazeta "Helsingin Sanomat". Rosyjskie agencje zwracają uwagę na fakt, że doszło do nich w strefie przebiegu podmorskiego gazociągu Nord Stream. Wygląda na to, że nie są to naturalne zdarzenia, a pod naszym morzem wcale nie znajduje się jakiś nieodkryty wulkan.

Od czwartku do piątku fińskie urządzenia sejsmiczne odnotowały zdarzenia o magnitudzie od 1,4 do 2. Doszło do nich na rosyjskich wodach, około 40 kilometrów na południowy zachód od rosyjskiego Wyborga. W tym mieście startuje podmorski odcinek Nord Stream.

Specjaliści twierdzą, że mogły to być niewielkie ruchy tektoniczne albo... eksplozje. Niestety, obserwując to, co od początku wojny robi Rosja, bliżej nam do przychylenia się ku tej drugiej wersji zdarzeń. Jeśli były to wybuchy, ich moc naukowcy oszacowali na 50 do 100 kilogramów dynamitu.

Czujecie się zagrożeni? Strach pomyśleć, do czego jeszcze są zdolni Rosjanie.

logo Tu się dzieje