18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

śnięta sprawa

TO RTĘĆ ZATRUŁA ODRĘ?! Są wyniki badań

16.08.2022  09:05
Co zatruło Odrę?
Co zatruło Odrę? Fot: ROBERT STACHNIK/REPORTER,

Co zatruło Odrę i doprowadziło do największej katastrofy ekologicznej w Polsce? Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapewnia - to nie rtęć. Więc co?

Przed weekendem Polskę obiegła wstrząsająca wiadomość. Niemcy, tuż po tym, jak wkroczyli do akcji i postanowili dociec, skąd wzięło się katastrofalne skażenie odry, w kilkanaście godzin znaleźli potencjalnego winowajcę. W badanej wodzie wykryli rtęć w ogromnym stężeniu. Informacja ta dostała się do polskich mediów i szybko oraz skutecznie oburzyła Polaków.

Polska strona informacje Niemców nazwała oczywiście fake newsami, a politycy partii rządzącej, choć nie mieli jeszcze wyników własnych badań, zapewniali, że rtęci w Odrze nie ma. Kto mówił prawdę?

Skażenie Odry. Są wyniki badań GIOŚ

Niewiele później strona niemiecka poinformowała, po kolejnych już badaniach, że rtęć znaleźli, ale to nie ona zabiła ryby i doprowadziła do śmierci drugiej największej rzeki w Polsce. Wskazali za to na nietypowo wysokie zasolenie wody.

Teraz Polacy ujawnili wyniki swoich badań. Co znaleźli? Niewiele. Wiadomo czego nie znaleźli - rtęci. Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zapewnia, że niebezpiecznego dla środowiska związku (w tym dla życia ludzi), w Orze nie ma.

Badania wykonane przez Główny Inspektorat Ochrony Środowiska nie potwierdziły obecności rtęci w Odrze po stronie polskiej w woj. lubuskim i zachodniopomorskim. Trzeba dodać, że Państwowa Inspekcja Weterynaryjna wykluczyła rtęć jako przyczynę śnięcia ryb

- przekazał GIOŚ w oficjalnym komunikacie.

Co zatruło Odrę?

Czemu Niemcy rtęć wykryli, a Polacy nie? Może to być miejscowa anomalia. GIOŚ wskazuje, że Polska badała wodę w nurcie, Niemcy zaś w starorzeczu. Jej skład mógł się więc różnić.

Co zatem stoi za skażeniem Odry? Tego ciągle nikt nie potrafi wyjaśnić. Tak samo, jak nikt nie potrafi powiedzieć, kto do katastrofy ekologicznej doprowadził. Czyżbyśmy mieli nigdy nie poznać prawdy?

Czytaj także