18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogodowy dramat

TRĄBA POWIETRZNA nad Polską. Zerwane dachy, zdewastowane drzewa

06.09.2020  12:02
TRĄBA POWIETRZNA nad Polską. Zerwane dachy, zdewastowane drzewa
TRĄBA POWIETRZNA nad Polską. Zerwane dachy, zdewastowane drzewa Fot: KingShopArt/Shutterstock

Trąba powietrzna przeszła wczoraj wieczorem nad Polską. Huraganowy wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. Przerażenie osób dotkniętych żywiołem było niezmierzone.

Trąba powietrzna przeszła wczoraj wieczorem nad Polską, wprawiając w uczucie silnego przerażenia każdego, kto się z nią zetknął. Rozwścieczony żywioł łamał drzewa jak zabawki i zrywał dachy. 

Trąba powietrzna uderzyła sobotnim wieczorem w miejscowości Deksyty oraz Weskajmy na Warmii i Mazurach. O jej prawdopodobnym przejściu informował na Twitterze zastępca dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Grzegorz Świszcz.  

Trąba powietrzna uderzyła w Polskę

Cała Polska walczyła z niebezpiecznymi zjawiskami atmosferycznymi, ale na Mazurach było zdecydowanie najgorzej. Już po godzinie 14, straż pożarna otrzymała pierwsze zgłoszenia dotyczące niszczycielskiej siły żywiołu.

Wichura uszkodziła w miejscowości Deksyty w gminie Górowo Iławeckie 5 budynków mieszkalnych i 5 budynków gospodarczych. Dwa budynki uszkodzone zostały także w sąsiedniej miejscowości Weskajmy. Silny wiatr zerwał całkowicie dachy albo częściowo uszkodził. 

Strażacy pracowali w pocie czoła by uporać się z tym, co zostawiła po sobie trąba powietrzna. Od momentu dotarcia na miejsce zdarzenia, służby usuwały z drogi powalone drzewa i układały plandeki, które miały zabezpieczać zerwane dachy.

Niestety, podczas serii nawałnic w Polsce nie obyło się bez tragedii. Jak informował rzecznik PSP -na Mazowszu, w miejscowości Baniocha (powiat piaseczyński) drzewo spadło na samochód. Zginął mężczyzna w pojeździe. 

W takich sytuacjach należy pamiętać o zachowaniu maksymalnej ostrożności i zalezieniu bezpiecznego schronienia. Alerty RBC wysyłane regularnie do obywateli, często skutecznie o tym przypominają.

Czytaj także