18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Był płacz i zgrzytanie zębów

TRĄBA POWIETRZNA rozniosła wszystko na swej drodze. Dramat w kraju

21.07.2020  11:53
TRĄBA POWIETRZNA rozniosła wszystko na swej drodze. Dramat w kraju
TRĄBA POWIETRZNA rozniosła wszystko na swej drodze. Dramat w kraju Fot: sdecoret/Shutterstock

Trąba powietrzna przeszła nad Lublinem 20 lipca 1931 roku i rozniosła wtedy dosłownie wszystko na swojej drodze. Straty były niewyobrażalne.

Trąba powietrzna nie jest w Polsce częstym zjawiskiem, dlatego nawet jeśli coś wydarzyło się 69 lat temu... Trudno o tym zapomnieć. Dokładnie 20 lipca 1931 roku - żywioł niszczył wszystko, co zastał na swojej drodze. Do dramatu doszło w okolicach Lublina. 

Trąba powietrzna wyrywała wtedy drzewa z korzeniami, zrywała dachy budynków, porywała ludzi, samochody, a nawet autobusy. W tym kataklizmie wiele osób straciło wszystko, niektórzy nigdy nie odzyskali zdrowia. Było też mnóstwo ofiar śmiertelnych.

Trąba powietrzna spustoszyła Lublin

Trąba powietrzna z 1931 roku to jedno z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Lublina. Do dziś nie wiadomo, co spowodowało przejście tak dramatycznie groźnego żywiołu przez nasz kraj.

Trąba powietrzna zbliżyła się do miasta po godzinie 19. Relacje świadków tego wydarzenia, przez wiele lat mroziły krew w żyłach mieszkańcom Lublina. Media okrzyknęły zdarzenie mianem huraganu.

Kataklizm spustoszył południowo-wschodnią część miasta: Wrotków, Bronowice, Tatary. Zdewastowana została m.in. miejska rzeźnia, co dokumentują zachowane do dziś fotografie. Grube mury budynków i solidne poszycia dachów nie stanowiły dla wiatru żadnej przeszkody.

Straty materialne liczone były w milionach. Oby nigdy więcej coś takiego nie zdarzyło się na naszych ziemiach.

Przeczytaj więcej
Komentarze