18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Sędzina zostanie zawieszona?

"TVP TO INSTYTUCJA PRZESTĘPCZA I ZBRODNICZA". Sąd zdecydował

Emilia Waszczuk
21.07.2021  13:35
TVP to organizacja przestępcza? Sąd zdecydował...
TVP to organizacja przestępcza? Sąd zdecydował... Fot: Kamil Piklikiewicz/East News

Władze Telewizji Polskiej poniosły sromotną porażkę. Sąd w Warszawie podjął ważną decyzję: mówienie, że TVP jest instytucją zbrodniczą, nie nosi znamion przestępstwa.

Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi-Północ zajął się sprawą, jaką TVP wytoczyła działaczowi politycznemu Pawłowi Kasprzakowi. Mężczyzna swego czasu oznajmił publicznie, że Magdalena Ogórek pracuje dla "instytucji prowadzącej działalność przestępczą i zbrodniczą". Mówił oczywiście o Telewizji Polskiej.

Kontrowersyjne słowa z ust Kasprzaka padły w 2019 roku. Działacz organizacji Obywatele RP skomentował w rozmowie z wPolityce.pl rzekomy atak na Magdalenę Ogórek pod siedzibą TVP. Jak oznajmił, ani trochę nie zdziwiły go protesty demonstrantów przed gmachem rządowej telewizji.

Magdalena Ogórek pracuje w instytucji, która prowadzi zbrodniczą i przestępczą działalność. Jest nieodróżnialna nie tylko od tego, co wyprawiała propaganda stalinowska, ale nazistowska również. To jest ten sam język i ta sama metodologia. Tylko czekać na efekty, zresztą Paweł Adamowicz zginął już w Gdańsku

- mówił Paweł Kasprzak.
Słowa działacza oczywiście nie spodobały się władzom TVP. Telewizja wystosowała prywatny akt oskarżenia o pomówienie. Sprawą zajął się Sąd Rejonowy dla Pragi-Południe w Warszawie. Werdykt sędziny Barbary Zawiszy nie ucieszy nikogo z kręgów PiS i TVP...

TVP to instytucja przestępcza? Jest decyzja sądu

Czy Telewizję Polską można nazywać organizacją zbrodniczą, instytucją przestępczą? Nie ma przeciwwskazań - zdecydował praski sąd. Sędzina Barbara Zawisza sprawę bowiem umorzyła, nie doszukując się w słowach Kasprzaka znamion przestępstwa.

TVP jako osoba publiczna doznaje pewnego ograniczenia ochrony, więc granice dopuszczalnej krytyki są szersze - uznała sędzina.

Nie ulega wątpliwości, iż pokrzywdzona posiada bardzo znaczną rolę w przekazie medialnym w Polsce. W ramach programów emitowanych przez TP S.A. nie tylko pełni ona funkcję informacyjną, lecz nierzadko jej dziennikarze zabierają głos w debacie politycznej, poruszając tematy, które aktualnie wzbudzają emocje w społeczeństwie i tym samym skłaniając do komentowania działalność pokrzywdzonej (TVP) przez widzów. Należy wskazać, iż status jednej z głównych telewizji na terenie Rzeczpospolitej, nakłada na TP. S.A. obowiązek wykazywania się zdecydowanie większą odpornością na krytykę. Nietrafione są według Sądu argumenty o wpływie słów oskarżonego na odbiór pokrzywdzonej przez społeczeństwo - czytamy w uzasadnieniu.