18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Znowu!

Kolejna porażka TVP. Kurski łapie się za głowę

18.02.2021  09:50
TVP znowu przegrywa
TVP znowu przegrywa Fot: Jan Bielecki/East News

Telewizja Polska przegrała kolejną batalię sądową. Tym razem sprawa dotyczyła ksenofobicznego i rasistowskiego materiału na temat śp. Pawła Adamowicza, wyemitowanego na antenie TVP. Sąd nie pozostawił suchej nitki na propagandowej rozgłośni Jacka Kurskiego.

W 2016 roku TVP wyemitowała materiał dotyczący Pawła Adamowicza, w którym powołanie gdańskiej Rady Imigrantów zestawiono z ludźmi próbującymi nielegalnie sforsować granice państw europejskich.

Do przedstawionych obrazków załączono wyrwaną z kontekstu wypowiedź prezydenta Pawła Adamowicza, który między innymi głosił, że "imigrant i imigrantka to jest szansa dla Gdańska". Prowadzona przez Jacka Kurskiego nagonka polityczna miała swój tragiczny finał w 2019 roku, kiedy to prezydent gdańska został brutalnie zamordowany.

TVP przegrało w sądzie

We wtorek 16 lutego warszawski Sąd Apelacyjny ogłosił, że TVP naruszyła dobra osobiste Miasta Gdańska publikując propagandowy materiał. Telewizja Polska będzie musiała przeprosić Miasto Gdańsk oraz wpłacić 50 tysięcy złotych na rzecz gdańskiego Centrum Wsparcia Imigrantów i Imigrantek.

Dziennikarze mieli prawo krytykować powołanie w Gdańsku Rady ds. Imigrantów i Imigrantek, ale powinni zrobić to w sposób rzetelny, przedstawiając wszystkie poglądy. - Telewizja nie powinna dawać odwetu w imieniu polityków. Nie od tego jest TVP, by walczyć z przeciwnikami rządu - ogłosiła sędzia Małgorzata Kuracka.

Przeprosiny stacji będą musiały być ogłoszone w telewizji oraz na Twitterze i Facebooku. Wyrok Sądu Apelacyjnego jest prawomocny.

Czytaj także
Przeczytaj więcej