18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

redemptorysta w potrzasku

Koniec fur i złota? Tadeusz Rydzyk może trafić za kratki

Emilia Waszczuk
19.03.2021  16:30
Tadeusz Rydzyk trafi do więzienia?
Tadeusz Rydzyk trafi do więzienia? Fot: Adam Juszkiewicz/REPORTER

Jeszcze chwila i raz na zawsze skończy się hojne dofinansowywanie działań Tadeusza Rydzyka przez rząd, a on sam trafi za kratki? Już 9 kwietnia rozpocznie się proces przeciwko redemptoryście. Grozi mu wiele lat więzienia!

To, skąd Tadeusz Rydzyk czerpie pieniądze na swe kolejne pomysły i ich realizację, od wielu lat budzi kontrowersje. Raz, że z anteny Radia Maryja nawołuje do seniorów, by oddawali mu swe emerytury, dwa, że płyną do niego wielomilionowe dotacje z różnych ministerstw i spółek skarbu państwa. Jednak to ile dokładnie i skąd fundacja Lux Veritatis ma pieniędzy, pozostaje zagadką.

W listopadzie 2016 roku stowarzyszenie Watchdog wystosowało wniosek do fundacji Tadeusza Rydzyka o ujawnienie informacji o dotacjach publicznych. Odzewu oczywiście nie było i dopiero gdy sprawa trafiła do sądu, Lux Veritatis ujawniła część danych.

Tadeusz Rydzyk trafi do więzienia?

Tadeusz Rydzyk i jego współpracownicy przez kilka kolejnych lat unikali odpowiedzialności i w końcu staną z tego powodu przed sądem. W czerwcu ubiegłego roku Watchdog założyło im sprawę, a termin pierwszego posiedzenia został wyznaczony na 9 kwietnia 2021 roku.

Jak zauważa Adam Kuczyński ze stowarzyszenia Watchdog, Tadeuszowi Rydzykowi i jego współpracownikom z zarządu Lux Veritatis - Lidii Kochanowicz-Mańk i Janowi Królowi grozi nawet 10 lat więzienia. Za co?

Punktem wyjścia jest artykuł 23 ustawy o dostępie do informacji publicznej: Kto, wbrew ciążącemu na nim obowiązkowi, nie udostępnia informacji publicznej, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku, ale Watchdog idzie dalej. Powiązali oskarżenie Rydzyka z dwoma paragrafami, które mówią o wysoce dotkliwej karze dla oszustów...

Art. 231. § 1. Funkcjonariusz publiczny, który, przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.

§ 2. Jeżeli sprawca dopuszcza się czynu określonego w § 1 w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej, podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.