18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

10 lat w celi

RYDZYK TRAFI ZA KRATKI? Redemptoryście zostaje się już tylko modlić

Emilia Waszczuk
13.08.2021  19:32
Tadeusz Rydzyk trafi za kratki?
Tadeusz Rydzyk trafi za kratki? Fot: Karol Porwich/East News

Coraz gęstsze i coraz czarniejsze chmury zbierają się nad głową Tadeusza Rydzyka. Redemptorysta z Torunia może trafić do więzienia nawet na 10 lat.Sprawa się zaognia. Zostało mu coś poza klasycznym "ojcze nasz..."?

Dzieło Tadeusza Rydzyka przepadnie, a on sam trafi za kratki? Więzienne cele czekają też na jego najbliższych współpracowników - Lidię Kochanowicz-Mańk i ojca Jana Króla. Każdemu z nich grozi nawet dziesięć lat pozbawienia wolności.

Proces przeciw całej trójce ruszył oficjalnie już na początku czerwca. Stowarzyszenie Watchdog pozwało zarząd Fundacji Lux Veritatis za nieujawnienie informacji publicznej i zatajenie, na co wydawane są pieniądze przekazywane im z rządu i spółek skarbu państwa.

Rydzyk za kratki? Oskarżenia nazywa nagonką

Tadeusz Rydzyk do odpowiedzialności oczywiście się nie poczuwa, nie widzi swej winy, a cały proces nazywa "niszczeniem wszystkiego, co polskie i katolickie". Twierdzi, że trwa nagonka i próba zniszczenia dobrego imienia Telewizji Trwam oraz jego osoby.

Cały czas służę Polsce, narodowi, a mój naród mnie tutaj oskarżył. Uważam, że to jest nieuczciwe, to jest działanie na szkodę, próba odebrania nam dobrego imienia

- skarżył się Tadeusz Rydzyk przed sądem, w czasie jednej z rozpraw.

W czwartek 12 sierpnia odbyła się kolejna rozprawa, na której sąd wysłuchał zeznań trzech różnych świadków. Swoje wyjaśnienia składał prezes Watchdog oraz dwie pracownice Lux Veritatis: księgowa i kierowniczka do spraw reklamy i promocji. Obie zapewniały sąd, że za udzielanie informacji publicznej w fundacji odpowiada Lidia Kochanowicz-Mańk.

Ponadto stowarzyszenie Watchdog złożyło w czwartek w sądzie kilka wniosków dowodowych przeciw Lux Veritatis i Tadeuszowi Rydzykowi. Wnioskowali także o powołanie na świadka Tomasza Piątka, który w ostatnim roku napisał dwie książki o przeszłości redemptorysty z Torunia. Kolejna rozprawa zaplanowana została na 14 października.

logo Tu się dzieje