18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Co tam zaszło?

Tajemnica śmierci Aleksandra Doby. Podano inną przyczynę zgonu

17.03.2021  19:45
Aleksander Doba nie żyje
Aleksander Doba nie żyje Fot: ADAM JANKOWSKI/REPORTER

Aleksander Doba był legendarnym podróżnikiem, człowiekiem, który wielokrotnie przekraczał własne granice. Teraz na jaw wychodzą tajemnicze kwestie związane z jego śmiercią. Co tak naprawdę mu się przytrafiło?

Aleksander Doba na zawsze pozostanie legendą. Był pierwszym człowiekiem, który przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki, korzystając jedynie z siły własnych mięśni. Spełniał marzenia o wielkich podbojach i podróżach. Jego śmierć była w dużym stopniu powiązana z jego wielką pasją. Mężczyzna zmarł w trakcie próby zdobycia Kilimandżaro. 

Do dramatu doszło 22 lutego 2021 roku. Aleksander Doba do ostatnich dni był wyjątkowo aktywny. W chwili swojej śmierci miał 74 lata. Jego życie było pełne najróżniejszych przygód, o których inni mogą pomarzyć.

Nie żyje Aleksander Doba. Co tak naprawdę się stało?

Teraz na jaw wychodzą zaskakujące fakty powiązane z jego zgonem. Dziennikarze "The New York Times" podali nową przyczynę tragedii podróżnika. Syn zmarłego stwierdził, że śmierć nastąpiła poprzez uduszenie się. Czesław utrzymuje, że jego ojca spotkał obrzęk płuc, który był śmiertelny w skutkach. Dotychczas mówiono o naturalnych przyczynach odejścia Aleksandra Doby. 

Według aktu zgonu wydanego przez Zjednoczoną Republikę Tanzanii, śmierć Aleksandra nastąpiła z przyczyn naturalnych

- przekazał w oświadczeniu Klub Podróżników Soliści, który zorganizował ostatnią podróż Doby.

Zgon Aleksandra Doby wywołał wielkie kontrowersje. Winą zaczęto obarczać organizatorów wyprawy, którzy podobno mieli nie przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Jerzy Kostrzewa, podróżnik z wieloletni doświadczeniem zarzucił organizatorom, że skrócili czas aklimatyzacji, wchodzili bez tlenu, a atak szczytowy nastąpił zbyt późno.

Aleksander Doba był odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski oraz Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Wiadomość o jego śmierci wielu pogrążyła w ogromnym smutku. Zwłaszcza kiedy teraz pojawiają się takie, a nie inne fakty na jej temat.

Czytaj także
Przeczytaj więcej