18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

TOPR ostrzega turystów

Rażony piorunem na Giewoncie. Śmierć w Tatrach

Wojciech Kozicki
30.06.2022  08:12
Tatry. Śmierć od pioruna na Giewoncie. Stał przy krzyżu w burzę
Tatry. Śmierć od pioruna na Giewoncie. Stał przy krzyżu w burzę Fot: Pawel Murzyn/East News

Wakacje w górach znów skończyły się tragicznie, a urlop w Zakopanem przerwała śmierć. Tatry znów zabrały życie. TOPR potwierdza, że nastąpiło rażenie piorunem na Giewoncie, a turysty nie dało się uratować. Zawinił krzyż na Giewoncie, czy ludzka nieostrożność? Co turysta robił podczas burzy na Giewoncie?

Wakacje w Tatrach to nie tylko Krupówki, oscypki, kolejka na Kasprowy, chillout na Gubałówce oraz restauracje i hotele w Zakopanem. Turyści wybierają się coraz liczniej na górskie wycieczki, przemierzając tatrzańskie szlaki i ryzykując życiem, bo nie sprawdzają prognozy pogody. Upał i burze w górach znów zabiły. Lekarze ze szpitala w Zakopanem poinformowali, że turysta rażony piorunem na Giewoncie nie przeżył. Jako przyczynę śmierci podano „najprawdopodobniej bezpośrednie rażenie”, o czym informują również ratownicy TOPR. Do porażenia piorunem doszło kilka metrów od krzyża na wierzchołku Giewontu.

Burza w górach. Porażenie piorunem na Giewoncie

Przypominamy, że burza w Tatrach rozpętała się nagle w środę po południu. W kolejce na Giewont stały tłumy,  trzymając się łańcuchów, a ruch turystyczny na tatrzańskich szlakach był ogromny, gdy pojawiły się wyładowania atmosferyczne. Zgłoszenie o rażonym przez piorun mężczyźnie dotarło do centrali TOPR w Zakopanem kilka minut po godzinie 17:00.

Chorego w trakcie resuscytacji podjęto śmigłowcem i przekazano do karetki na lądowisku w Zakopanem. Niestety, w szpitalu wieczorem stwierdzono zgon turysty. Przyczyną śmierci było najprawdopodobniej bezpośrednie rażenie piorunem – informuje TOPR.

Przewodnik tatrzański i edukator Tatrzańskiego Parku Narodowego Tomasz Zając przestrzega w rozmowie z PAP, że burze w Tatrach pod koniec czerwca zdarzają się niemal codziennie m.in. ze względu na upał. Sugeruje, by wycieczki w góry odbywać w godzinach porannych, bo burze atakują w godzinach popołudniowych. Wychodząc w góry wcześniej unikamy również zabójczego upału. Jeśli zaskoczy nas burza w górach, nie należy ukrywać się pod drzewami i na graniach.

TOP ostrzega, że  turyści „po pierwszych symptomach zapowiadających zmianę pogody powinni schodzić w bezpieczne miejsce".

Czytaj także