18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Tak ostry jeszcze nie był!

Niedzielski uderza w lekarzy. Srogie kary

Wojciech Kozicki
23.06.2021  17:06
Przychodnie nadużywają teleporad? Niedzielski robi porządek
Przychodnie nadużywają teleporad? Niedzielski robi porządek Fot: NewsLubuski/East News

Minister zdrowia Adam Niedzielski postanowił pokazać jakim jest srogim szefem resortu. Twierdzi, że lekarze i placówki podstawowej opieki zdrowotnej nadużywały teleporad. Za karę nie przedłuży z nimi umów.

Ministerstwo Zdrowia walczyło z koronawirusem, a teraz walczy z polską służbą zdrowia. Minister zdrowia Adam Niedzielski na konferencji prasowej ogłosił, że zapadła decyzja, by z 70 placówkami podstawowej opieki zdrowotnej, w których udział teleporad wyniósł ponad 90 proc. nie przedłużyć umów. Dodał, że „główną barierą dla pacjentów w dostępie do lekarzy POZ jest w tej chwili nadużywanie teleporad”.

Teleporady do przesady? Niedzielski wymierza karę

Jak wyjaśnił minister Niedzielski, w blisko połowie przychodni udział teleporad wynosi ponad 50 proc., ale zdarzają się placówki, gdzie ten wynik dobija nawet do 90%. Takich podmiotów naliczono w całym kraju ok. 200.

Rzecznik praw pacjenta Bartłomiej Chmielowiec na wspólnej konferencji z Adamem Niedzielskim dodał, że najwięcej skarg kierowanych obecnie do biura rzecznika dotyczy problemów z dostępnością do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej i nadużywania teleporad, a takie działania placówek podstawowej opieki zdrowotnej są niezgodne z aktualną wiedzą medyczną i naruszają bezpieczeństwo pacjentów.

Są takie przychodnie, gdzie teleporady zdominowała wszystkie inne formy świadczenia usług i wyparła ten bezpośredni kontakt z pacjentem. Część z tych podmiotów ma zawarte umowy na czas określony, a część na czas nieokreślony. Dlatego zdecydowałem się, w przypadku tych podmiotów, których liczbę określam na 70, które mają wskaźnik świadczenia teleporad powyżej 90 proc, by nie przedłużyć umów na świadczenie z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej  – powiedział Niedzielski na konferencji prasowej.