18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

brawo!

Zaskakujący krok. WSZYSCY DOSTANĄ TEST na koronawirusa

Emilia Waszczuk
18.12.2020  13:16
test na koronawirusa dla każdego za darmo
test na koronawirusa dla każdego za darmo Fot: JHDT Productions/Shutterstock

Pierwsza taka akcja w Polsce - władze postanowiły o objęciu testem na koronawirusa SARS-COV-2 wszystkich mieszkańców gminy. Obywatele badanie zrobią sobie sami.

Testy wykrywające zakażenie koronawirusem SARS-COV-2 już wkrótce trafią do wszystkich mieszkańców gminy Świeradów-Zdrój. W piątek burmistrz Roland Marciniak poinformował, że od piątku do niedzieli specjalne pakiety przekazywane będą mieszkańcom. W sumie testy trafią do około 4,5 tysiąca osób.

Testy, które otrzymają mieszkańcy gminy, wykrywają przeciwciała klasy IgM i IgG czyli przeciwciała wczesne i późne. Te pierwsze organizm wytwarza, gdy jeszcze jesteśmy w fazie choroby ale już z nią walczymy. Drugie pojawiają się, gdy zwyciężamy koronawirusa.

Test na koronawirusa dla każdego za darmo

Wszystkie testy mają być anonimowe, a testowanie powszechne. Jeśli któryś z mieszkańców otrzyma pozytywny wynik badania, będzie zobowiązany zgłosić się do lekarza POZ i sanepidu.

Chcemy, aby mieszkańcy byli bezpieczni i chcemy też pokazać, będąc miejscowością turystyczną, że jesteśmy wolni od koronawirusa - powiedział burmistrz Roland Marciniak.

Politykowi zależy przede wszystkim na tym, by jak najlepiej blokować rozprzestrzenianie się koronawirusa. Jak zauważa, testy wykonywano od wiosny  wszystkim pacjentom, którzy przyjmowani byli w szpitalu w Lubaniu, dzięki czemu do dziś ani razu w placówce nie było trzeba zamykać żadnego oddziału i wprowadzać kwarantanny.

Przedsięwzięcie przetestowania 4,5 tys. mieszkańców kosztować ma gminę około 150 tysięcy złotych.

Czytaj także
Przeczytaj więcej