18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ambitny plan

Testy na COVID dla nauczycieli. Rząd szykuje się do otwarcia szkół

Bartłomiej Ciepielewski
30.12.2020  18:03
Rząd chce badać nauczycieli
Rząd chce badać nauczycieli Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że nauczyciele szkół podstawowych przed powrotem do pracy przejdą testy na obecność koronawirusa. Rząd zamierza zrealizować swój plan do końca ferii zimowych.

Początkowo badania na obecność koronawirusa u nauczycieli planowano jedynie na terenie trzech województw. Minister zdrowia ogłosił jednak, że testy będą przysługiwały pracownikom szkół podstawowych z całego kraju.

Testy na koronawirusa u nauczycieli

Jak poinformował Adam Niedzielski, nauczyciele dostaną precyzyjne testy PCR, które wymagają dłuższego badania, ale są znacznie dokładniejsze. Testami zajmie się sanepid wspólnie z kuratoriami.

Sanepid zebrał zapotrzebowanie na testy nauczycieli nauczania początkowego, jest 190 tys. chętnych na przeprowadzenie testu przed rozpoczęciem roku szkolnego po feriach. Testowanie odbędzie się miedzy 11 a 15 stycznia – poinformował rzecznik MZ Wojciech Andrusiewicz.

Testy prowadzone wśród nauczycieli odbędą się na zasadzie dobrowolności. Pracownicy z pozytywnym wynikiem pozostaną w domach.

Szkoły po feriach będą otwarte?

Zdaniem Wojciecha Andrusiewicza szkoły będą ponownie otwarte, jeśli w styczniu nie nastąpi wzrost zakażeń. Na początku do nauczania stacjonarnego wrócą uczniowie szkół podstawowych z klas 1-3.

Rząd nie planuje w najbliższym czasie przywrócenia zajęć u uczniów z wyższych klas szkół podstawowych oraz szkół średnich. Pełne nauczanie stacjonarne może w tym roku szkolnym nie powrócić.

Czytaj także