18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Pogrom sanepidu

Testy na koronawirusa wycofane z aptek! Chaos w sanepidzie?

Bartłomiej Ciepielewski
04.11.2020  11:08
Testy na COVID zostają wycofane z aptek
Testy na COVID zostają wycofane z aptek Fot: pikselstock/Shutterstock

Do niedawna testy na koronawirusa mogliśmy kupić w aptece, a badanie wykonać samodzielnie. Obecnie sprzedaż w aptekach została zakazana i grożą za nią surowe kary. Brak testów ma zmniejszyć liczbę zakażonych?

Dużo osób przeprowadzało test na koronawirusa nie wykazując objawów. Decyzja motywowana była tym, że choroba może przebiegać bezobjawowo. Nowy plan spowoduje zmniejszenie liczby przeprowadzanych testów. W statystykach będzie mniej zakażonych, ale w rzeczywistości chorych będzie przybywać.

Czemu testy na COVID został wycofane z aptek?

Wiosną testy można było kupić w aptece bez żadnych kłopotów. Wprowadzenie innego sposobu diagnostyki pozbawiło nas tego prawa. 

Była taka interwencja z Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, by testów nie sprzedawać pacjentom. To zagrożone karami i w mojej ocenie uzasadnione, bo dostępne w Polsce testy wymagają obsługi profesjonalisty medycznego

– wyjaśnia Michał Bochniarz, prezes Podkarpackiej Okręgowej Rady Aptekarskiej.

Według obowiązujących w Polsce przepisów  diagnostyka może być przeprowadzana tylko przez specjalistów. Testy wykonywane samodzielnie mogą być mniej wiarygodne, a pozytywne wyniki zatajane.  Od teraz badania będą dokonywane tylko w przypadku pacjentów objawowych oraz ze skierowaniem stacji sanitarno-epidemiologicznej.

Zakażenia koronawirusem będą rosły lawinowo

Ministerstwo Zdrowia zmienia zasady naliczania nowych przypadków. Do statystyk zostaną wliczone wyniki testów antygenowych, co może doprowadzić do potężnych przyrostów liczby zakażonych. Najnowsze dane informują o 24692 przypadkach zakażeń. Łączny bilans epidemii w Polsce to 439 tys. 536 zakażonych oraz 6475 ofiar śmiertelnych [Stan na 4.11.2020].

Sanepid od kilku miesięcy ma sporo kłopotów. W mediach co chwilę można usłyszeć o zagubionych testach, a pacjenci na kwarantannach są poza kontrolą. Czy przeciążony sanepid poradzi sobie z przypływem nowych zgłoszeń?

Czytaj także
Przeczytaj więcej