18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Niedzielski ujawnia

PiS przetestuje całą Polskę na COVID-19?

Wojciech Kozicki
23.11.2020  12:56
Testy przesiewowe na COVID-19 w Polsce - minister zdrowia ujawnia szczegóły akcji
Testy przesiewowe na COVID-19 w Polsce - minister zdrowia ujawnia szczegóły akcji Fot: Zbyszek Kaczmarek/REPORTER/East News

Testy na COVID-19 w Polsce dla wszystkich? W weekend wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że zainspirujemy się Słowacją i przeprowadzimy testy przesiewowe. Ujawniono nowe informacje o planach Ministerstwa Zdrowia.

Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska w weekend zapowiedział, że rząd planuje masowe testy przesiewowe na COVID-19 w Polsce. Gdzie zostaną przeprowadzone? Minister zdrowia Adam Niedzielski w Porannej rozmowie w RMF FM ujawnił, że resort rozważa dwa modele przeprowadzenia badań przesiewowych na Śląsku, Podkarpaciu i w Małopolsce.

Testy przesiewowe na COVID-19 w Polsce

Na jakich zasadach odbędzie się masowe testowanie Polaków na COVID-19? Minister Niedzielski zapewnia, że konkretne decyzje zapadną jeszcze w tym tygodniu. Rodzi się jednak pytanie, czy Polska jest w stanie zrealizować tak dużą liczbą testów – do tej pory wiele było błędnych i pokazywało przekłamane wyniki. Co więcej, wiadomo już, że sanepid zgubił ponad 20 tysięcy wykonanych testów.

Testy przesiewowe prawdopodobnie będą opierać się na testach antygenowych, których wynik poznamy już po 15 minutach od wykonania wymazu. Wciąż jednak trwają dyskusje z epidemiologami na temat ewentualnej zbyt wysokiej czułości testów.

Nie ustalono jeszcze, czy testy będą obowiązkowe, czy dobrowolne. Na czym mają polegać 2 wspomniane wcześniej modele?

W jednym z nich damy uprawienia do takich testów lekarzom rodzinnym. Każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru i wtedy ewentualne skierowanie, które będziemy otrzymywali czy za pomocą SMS-a, czy jako zaproszenie. Pewnie będzie to obowiązkowe – powiedział minister zdrowia w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

Kiedy rozpoczną się testy przesiewowe? Zdaniem Niedzielskiego, potrzebujemy kolejnego tygodnia lub dwóch, by przygotować się do nich logistycznie. Jeśli byłoby to w tym pierwszym modelu, to tak naprawdę od razu, a jeżeli w tym drugim - to tydzień, dwa na zorganizowanie logistyki.

Przeczytaj więcej
Komentarze