18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Ujawniono inną przyczynę zgonu

Na co naprawdę umarł Aleksander Doba?

Wojciech Kozicki
17.03.2021  19:34
Aleksander Doba umarł na... jaka była naprawdę przyczyna śmierci podróżnika?
Aleksander Doba umarł na... jaka była naprawdę przyczyna śmierci podróżnika? Fot: Witold Spisz/REPORTER/East News

Aleksander Doba i nowe informacje o tragedii na Kilimandżaro. Jaka naprawdę była przyczyna śmierci Aleksandra Doby? Ujawniono, że jednak niekoniecznie były to przyczyny naturalne.

Aleksander Doba zmarł 22 lutego w Afryce, zdobywając szczyt Kilimandżaro. Zjednoczona Republika Tanzanii opublikowała akt zgonu, z którego wynikało, że legendarny polski podróżnik zmarł z przyczyn naturalnych. Tymczasem The New York Times, powołując się na syna Doby Czesława, podaje zupełnie inne informacje.

Aleksander Doba umarł na... jaka była naprawdę przyczyna śmierci podróżnika?

Przedstawiciele Klubu Podróżników Soliści, którzy organizowali ostatnią podróż Doby, zapewniali, że podróżnik nie miał żadnych niepokojących objawów podczas wspinaczki. Był bacznie obserwowany przez przewodników podczas rutynowych kontroli medycznych: mierzenie tętna, natlenienia krwi, pytań o samopoczucie czy bóle głowy. W mediach pojawiła się informacja, że Doba po prostu zasnął i nie odzyskał już przytomności.

Jak jednak podaje amerykański dziennik The New York Times, śmierć 74-latka być może nie nastąpiła z przyczyn naturalnych. Okazuje się, że prawdopodobnie „przyczyną zgonu było uduszenie spowodowane obrzękiem płuc”. Czy były to objawy choroby wysokościowej?

Trzykrotnie samotnie przepłynął kajakiem Ocean Atlantycki. Po raz pierwszy wystartował ze stolicy Senegalu, Dakaru, 26 października 2010 r. na specjalnym kajaku „Olo”, zbudowanym w stoczni Andrzeja Armińskiego. Po blisko 99 dniach i przebyciu 5394 km 2 lutego 2011 r. dotarł do Acarau w Brazylii – przypomina tvp.info.

Czytaj także
Przeczytaj więcej