18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wybuch w Niemczech, wiele ofiar

Toksyczna chmura nad Polską. IMGW ostrzega

Wojciech Kozicki
28.07.2021  08:41
Wybuch w zakładach chemicznych w Niemczech. IMGw ostrzega przed toksyczną chmurą w Polsce
Wybuch w zakładach chemicznych w Niemczech. IMGw ostrzega przed toksyczną chmurą w Polsce Fot: DPA/Associated Press/East News

Niemcy. W Leverkusen we wtorek 27 lipca doszło do tragedii. Pożar i wybuch w parku przemysłowym, w którym mieszczą się zakłady chemiczne, będzie miał swoje konsekwencje również dla Polski. Toksyczna chmura dotrze dzisiaj nas nasz kraj, a IMGW informuje o smudze zanieczyszczeń, która sięgnie Szczecina.

We wtorek 27 lipca w niemieckim Leverkusen doszło do potężnego wybuchu na terenie parku przemysłowego. Na nagraniach wideo widać potężny słup czarnego dymu, który spowił okolicę. Świadkowie twierdzą, że siłę wybuchu odczuli nawet kilkanaście kilometrów dalej. Co gorsza, rośnie też tragiczny bilans – rannych zostało ponad 30 osób, co potwierdził zarządca kompleksu. Zginęły co najmniej 2 osoby.

Wybuch w Niemczech. Toksyczna chmura z Leverkusen w Polsce

Pożar został opanowany, ale istnieje zagrożenie, że w czasie pożaru mogło dojść do rozprzestrzenienia się szkodliwych węglowodorów aromatycznych. Jak podaje Radio ZET, chmura z Niemiec kieruje się nad Polskę. W środę 28 lipca w godzinach 7:00-9:00 dotrze w okolice Szczecina, przed czym ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Służby niemieckie zaklasyfikowały wybuch jako „ekstremalne zagrożenie”. Apelowały do mieszkańców miasta, by zamknęli okna i nie wdychali toksycznych oparów. Ci, którzy byli poza domem, mieli natychmiast znaleźć schronienie.

Według doniesień zapaliły się zbiorniki z rozpuszczalnikiem. Istnieje zagrożenie, że w czasie pożaru mogło dojść do rozprzestrzenienia się szkodliwych węglowodorów aromatycznych. Chociaż jeszcze po południu nie stwierdzono skażenia powietrza w okolicy, które zagrażałoby życiu lub zdrowiu, poinstruowano mieszkańców, aby pozostali w domach, zamknęli okna i wyłączyli urządzenia wentylacyjne – podaje Radio ZET.

IMGW informuje, że zanieczyszczenie powietrza nie jest widoczne na zdjęciach satelitarnych z powodu dużego zachmurzenia. W kolejnych komunikatach pojawiają się dokładniejsze informacje na temat ewentualnego skażenia i zagrożenia związanego ze smugą znad Niemiec. Koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu", kiedy dotrze nad województwo zachodnio-pomorskie oraz zostanie częściowo wypłukana przez opady deszczu

Z najnowszych prognoz opartych na modelu GFS wynika, że rozproszona smuga zanieczyszczeń dotrze do granic Polski, w rejon Niziny Szczecińskiej, w środę 28 lipca w godzinach porannych (7-9 rano). Koncentracja zanieczyszczeń powinna ulec znacznemu zmniejszeniu, w tym częściowo również „wypłukaniu” przez opady deszczu  - podaje IMGW.

Wybuch w Niemczech. Do Polski dotrze toksyczna chmura znad Leverkusen [WIDEO]

Czytaj także
Przeczytaj więcej