18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Uwaga!

Toksyczna chmura dotarła do Polski. IMGW ostrzega

15.10.2021  12:00
Toksyczna chmura dotarła do Polski
Toksyczna chmura dotarła do Polski Fot: Fer Gregory/Shutterstock

W czwartek wieczorem do Polski dotarła toksyczna chmura dwutlenku siarki z wulkanu na kanaryjskiej La Palmie. Emisja gazów wulkanicznych może doprowadzić do występowania kwaśnych deszczów. Czy są powody do niepokoju?

Wulkan na kanaryjskiej wyspie La Palma wybuchł miesiąc temu. Od tamtego czasu z wnętrza Cumbre Vieja wydostają się ogromne ilości lawy, która zniszczyła już setki budynków oraz zalała 650 hektarów ziemi.

Wulkaniczna chmura nad Polską

IMGW ostrzega, że chmura toksycznego pyłu pojawiła się już na terenie naszego kraju. W piątek niebezpieczne obłoki przesuną się na wschód Polski.

W kolejnych godzinach będzie się przemieszczała równoleżnikowo i jutro rano dotrze nad północno-wschodnią Polskę - informuje Insytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Synoptycy zapewniają jednak, że chmura nie jest groźna, a jej gęstość cały czas się zmniejsza. Unikniemy też kwaśnych deszczów, gdyż mimo pochmurnej pogody opady nie są przewidywane.

W poniedziałek wulkaniczna lawa pochłonęła cementownię. Pożar fabryki przyczynił się do wytworzenia toksycznego gazu. Władze natychmiast podjęły decyzję o ewakuacji kolejnych 3000 osób.

Czytaj także