18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

to będzie szok

Jan Paweł II i pedofilia. Film nadciąga, papież w roli głównej

17.05.2020  16:22
Tomasz Sekielski zapowiada film o pedofilii i Janie Pawle II
Tomasz Sekielski zapowiada film o pedofilii i Janie Pawle II Fot: Giulio Napolitano/Shutterstock

W sobotę, wraz z nowym filmem braci Sekielskich, wrócił temat pedofilii w kościele. Episkopat zawiadamia Watykan, prokuratura się tłumaczy, a Tomasz Sekielski zapowiada: pora na prawdę o Janie Pawle II.

  • Drugi film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele pojawił się na YouTube.
  • Prokuratura Krajowa odpiera zarzuty o "układy z Kościołem".
  • Tomasz Sekielski zapowiada trzeci film - głównym bohaterem ma być Jan Paweł II.
  • Prymas Polski zawiadamia Watykan o zaniechaniach polskich księży.

"Zabawa w chowanego", czyli drugi film o pedofilii w kościele autorstwa braci Tomasza Sekielskiego i Marka Sekielskiego wywołał  burzę w Polsce. Premiera dokumentu nadeszła w sobotę 16 maja. W ciągu doby produkcję (całkowicie za darmo) obejrzało na YouTube ponad 3 miliony osób.

Obnażenie kłamstw polskiego Kościoła, pokazanie, jak ukrywani są przez hierarchów pedofile w sutannach i wskazanie, jak prokuratura unika ścigania przestępców, to nie koniec rozprawiania się z prawdą Sekielskich. W Radio ZET Tomasz Sekielski zapowiedział trzeci i ostatni film o pedofilii w kościele. Głównym bohaterem będzie w nim Jan Paweł II.

Papież na celowniku

Co święty Polak, papież Jan Paweł II ma na sumieniu i czy coś ma? Sekielscy twierdzą, że nie wiedzą. Chcą jednak uzyskać odpowiedzi na pytania nurtujące ludzi od lat: czy i ile papież wiedział o pedofilii w kościele i czy ukrywał sprawców.

Będziemy robić film o Janie Pawle II. Będzie trzecia część, w której postaramy się znaleźć odpowiedzi na pytania: co wiedział, czego nie wiedział, co robił, czego nie robił Jan Paweł II jeśli chodzi o walkę z przestępstwami seksualnymi, których dopuszczali się duchowni w trakcie jego pontyfikatu

- zapowiedział Tomasz Sekielski.

Dziennikarz zapewnił, że on i jego brat, chcą poznać prawdę, a żeby ją uzyskać, chcą przeprowadzić szereg rozmów i śledztwo w różnych zakątkach świata.

To będzie film, który w gruncie rzeczy będzie rozgrywał się poza Polską. Będziemy dużo jeździć po świecie, mamy długą listę rozmówców

- powiedział w Radiu ZET.

Tomasz Sekielski obawia się jedynie, że film z Janem Pawłem II - o ile okaże się, że papież faktycznie ukrywał pedofilię i przymykał oko na przestępstwa księży - "nie przejdzie". Ktoś może zechcieć ocenzurować produkcję, zrobić wszystko, by prawda nie wypłynęła. A i Polacy mogą zbuntować się przeciw naruszaniu świętości papieża Polaka.

"Zabawa w chowanego" - prokuratura i episkopat reagują

Drugi film braci Sekielskich o pedofilii w Kościele wstrząsnął Polską. Wynika z niego między innymi, że prokuratura "poszła na rękę" księżom i nie zrobiła wszystkiego, by ukarać sprawcę przestępstw przeciw nieletnim - wikariusza z Pleszewa Arkadiusza H.

Teraz Prokuratura Krajowa odnosi się do doniesień Sekielskich - twierdzą, że przesłuchali wystarczającą liczbę świadków, ale konsekwencji prawnych wyciągnąć nie mogli, bo prawo im na to nie pozwala. Zapewnili też, że prokuratura jest bezstronna i nie ma żadnych układów z Kościołem.

Nieprawdą jest podana w filmie informacja, jakoby jednostki prokuratury nie miały swobody w prowadzeniu postępowań dotyczących przestępstw seksualnych popełnianych przez duchownych. Jest wprost przeciwnie. Celem przywołanego w tym kontekście w filmie pisma, które Prokuratura Krajowa skierowała w styczniu 2019 roku do Prokuratorów Regionalnych, było skuteczne pozyskiwanie materiałów dowodowych z akt procesów kanonicznych

- napisali w komunikacie.

Po ujawnieniu przypadków ukrywania przestępców seksualnych, oraz sposobu traktowania ofiar księży pedofilów, głos zabrał prymas Polski, abp Wojciech Polak.

Film "Zabawa w chowanego", który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży - przekazał PAP.

Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne - napisał.

Polak zapewnił, że zwróci się do Watykanu o wszczęcie postępowania dotyczącego zaniechania odpowiednich działań przez polskich hierarchów.