18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Informacje i prognozy

Trzecia dawka szczepionki na covid? Minister Niedzielski komentuje

Wojciech Kozicki
16.06.2021  16:33
Trzecia dawka szczepionki na covid? Minister Niedzielski komentuje
Trzecia dawka szczepionki na covid? Minister Niedzielski komentuje Fot: Artur Szczepanski/REPORTER/East News

Dwie dawki szczepionki na COVID-19 to za mało? Od dawna mówi się, że będzie konieczna trzecia dawka. Sprawę postanowił skomentować na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski.

Koncern medyczny Pfizer już jakiś czas temu zapowiedział, że będzie konieczne podanie dodatkowej trzeciej dawki szczepionki przeciw koronawirusowi. Pojawiły się tez doniesienia, że na trzech dawkach preparatu się nie skończy i będzie on co roku podawany cyklicznie. Głos w sprawie znów zabrał minister zdrowia Adam Niedzielski i… sam nie wie za wiele, albo uparcie trzyma język za zębami.

Będzie trzecia dawka szczepionki na covid w Polsce?

Adam Niedzielski na konferencji prasowej w Olsztynie został zapytany o planowany przebieg szczepień w 2022 roku. Potwierdził, że toczy się dyskusja o podawaniu trzeciej dawki szczepionki na COVID-19, ale zwrócił uwagę, że  „sprawa jest otwarta, decyzja nie jest przesądzona”.

Ta dyskusja toczy się również z producentami, którzy na razie przedstawiają nam pewne możliwości wykorzystania właśnie trzeciej dawki jako elementu wzmacniającego odporność w kierunku konkretnych nowych mutacji - powiedział minister zdrowia.

Jak zwrócił uwagę Niedzielski, obecnie priorytetem w walce z koronawirusem jest zbudowanie możliwości sekwencjonowania genomu, czyli badanie, z jakim wariantem koronawirusa mamy do czynienia. Wydaje się to rzeczywiście konieczne, bo niedawno Niedzielski zapowiadał czwarta falę zakażeń i mutacje wirusów, które mogą wywołać nową pandemię lada moment.

Jak państwo wiecie, tych wariantów, które są określone przez WHO jako alertowe, jest kilka. Tym najbardziej realnie zagrażającym Polsce jest wariant Delta, wcześniej nazywany wariantem indyjskim. W tej chwili w Polsce mamy zidentyfikowanych blisko 80 przypadków tego typu – powiedział Adam Niedzielski. (Radio ZET)

Czytaj także
Przeczytaj więcej