18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Życie jak w Madrycie

Tyle ksiądz zarobi po kolędzie. Zaskakujące dane

26.12.2021  13:15
Ile zarobi ksiądz po kolędzie?
Ile zarobi ksiądz po kolędzie? Fot: Calamity Jane/Shutterstock

Księża już teraz zacierają ręce na myśl o zbliżających się wizytach duszpasterskich. Zwykle spotkanie z parafianami kończy się wręczeniem atrakcyjnej kwoty pieniężnej, najczęściej schowanej w eleganckiej kopercie. Ile można na tym zarobić?

Ruszająca w tym roku wizyta duszpasterska może być znacznie bardziej dochodowa od poprzedniej. Tym razem polski rząd wprowadził trochę mniej restrykcji, a dodatkowe poczucie bezpieczeństwa zapewniły szczepienia przeciw COVID-19. Księża zatem już za kilka dni zaczną chodzić po domach z modlitwą. Według informacji "Onetu" połowa Polaków wpuści duchownego swoich domów.

Pieniądze zarobione podczas wizyt duszpasterskich to ważny element kościelnego budżetu, dlatego, gdy zeszłoroczna kolęda została odwołana, duchowni z niektórych parafii odwiedzali wiernych w środku lata.

Zobacz także

Ile ksiądz zarobi po kolędzie?

Jak się okazuje, ksiądz jedynie część zysku z wizyty będzie mógł zachować na własne wydatki. Mniej więcej połowa środków trafia na cele diecezjalne i parafialne. Druga część pozostaje do podziału między wszystkimi duchownymi. Po odliczeniu składek zaledwie jedna piąta zebranej kwoty trafia do rąk kapłanów.

Tygodnik "Niedziela" postanowił ujawnić dane jednej z wiejskich parafii w diecezji tarnowskiej. Trzech księży zdołało tam zebrać 22 tys. złotych od 3,2 tys. mieszkańców. 10 proc. tej kwoty trafiło na dofinansowanie wyjazdów dla dzieci, 10 proc. na zakup sprzętu rehabilitacyjnego, 10 proc. przesłano do kurii, a 20 proc. na remont kościoła. Ksiądz otrzymał około 4 tys. złotych.

Według raportu Katolickiej Agencji Informacyjnej Polacy podczas wizyty duszpasterskiej najczęściej dają 50 złotych. Wszystko jednak zależy od lokalizacji i wielkości miasta lub wsi.

Zobacz także