18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Wciąż szukamy sufitu

UWAGA! Rekordowa inflacja! NOWE DANE GUS

30.09.2022  10:39
Rekordowa inflacja
Rekordowa inflacja Fot: Jacek Domiński/Reporter

Z nowych danych GUS wynika, że inflacja w Polsce we wrześniu wyniosła 17,2 proc. rok do roku. To rekord w XXI wieku. Wyższa inflacja ostatni raz była w marcu 1997 roku.

Idziemy na dno. GUS podał wartości inflacyjne za wrzesień – tak źle nie było od bardzo dawna. Ceny towarów i usług konsumpcyjnych we wrześniu 2022 r. wzrosły rok do roku o 17,2 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 1,6 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny.

To kontynuacja koszmarnego trendu rozpoczętego ponad rok temu. Już od lipca 2021 r. co miesiąc inflacja rośnie, jakby jutra miało nie być.

Przebiło prognozy

Wzrost inflacji był spodziewany. Nikt jednak nie przewidział, że będzie tak źle. Ankietowani przez PAP Biznes analitycy oczekiwali wzrostu cen we wrześniu o 16,6 proc. rok do roku i wzrostu o 1,0 proc. miesiąc do miesiąca. Natomiast przykładowo eksperci z Credit Agricole byli bardziej powściągliwi i obliczali inflację wrześniową na 16,3 proc. Sam resort finansów oczekiwał wskaźników na poziomie 16,4 proc. Nikt nie przewidział jednak takich liczb. Inflacja przebiła więc najgorsze prognozy ekspertów i analityków i jest tym samym najwyższa od ćwierćwiecza – marca 1997 roku.

Co teraz?

Ekonomiści spodziewali się szczytu inflacji na wakacje. Potem wskaźniki miały spadać, a sytuacja miała się stabilizować. Sufitu jednak nie ma, a ceny rosną jak na drożdżach. Wzrost inflacji daje argument Radzie Polityki Pieniężnej, aby ponownie podnieść stopy procentowe, po raz dwunasty z rzędu. Stałoby się to wbrew słowom Adama Glapińskiego, który obiecywał, że takich podwyżek już od października nie będzie.

Czytaj także