18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

przełamali zabezpieczenia

Uchodźcy dostali się do Polski. GORĄCO NA GRANICY

Emilia Waszczuk
10.11.2021  08:44
Gorąco na granicy. Uchodźcy dostali się na teren Polski
Gorąco na granicy. Uchodźcy dostali się na teren Polski Fot: LEONID SHCHEGLOV/AFP/East News

Niespokojnie na granicy Polski z Białorusią. W nocy doszło do przełamania zabezpieczeń. Dwie grupy uchodźców weszły na teren naszego kraju.

Niespokojna noc na granicy Polski i Białorusi. Od poniedziałku w okolicach przejścia granicznego w Kuźnicy Białostockiej przebywa nawet kilka tysięcy uchodźców. Białorusini nie pozwalają im zawrócić, Polacy nie chcą wpuścić do siebie. Zdesperowani zaczynają tracić cierpliwość, dochodzi do prób forsowania zabezpieczeń.

Kolejne dni mogą eskalować konflikt. Pogoda się zmienia, noce i dnie są coraz zimniejsze, pojawia się mróz. Już z wtorku na środę doszło do pierwszych większych akcji z udziałem służb i migrantów. - To była niespokojna noc - mówi szef MON Mariusz Błaszczak.

Uchodźcy dostali się do Polski

W nocy dwie grupy uchodźców sforsowały zabezpieczenia i przedostały się przez granicę. Mariusz Błaszczak zapewnia, że wszystkie osoby, którym udało się wejść na teren Polski, zostały zatrzymane. Co z nimi zrobiono? Tego nie zdradził.

To nie była spokojna noc, rzeczywiście było wiele prób przełamania polskiej granicy. Z tego, co usłyszałem, z meldunków dowództwa Wojska Polskiego [...] i z tego, co możemy się zapoznać z komunikatów Straży Granicznej, wszyscy ci, którzy się przedarli, zostali zatrzymani

- powiedział minister obrony narodowej.

Niespokojnie na granicy

Mariusz Błaszczak podkreślił, że sytuacja na granicy nie jest spokojna i stale się zmienia. O ile jeszcze w poniedziałek mieliśmy jedną wielką grupę uchodźców koczujących w tym samym miejscu, dziś się dzielą i rozpraszają.

Teraz mamy do czynienia z mniejszymi grupami, choć licznymi, które równolegle, w kilku miejscach atakują polską granicę

- mówi Mariusz Błaszczak

Na granicy Polski i Białorusi stacjonuje obecnie 15 tysięcy żołnierzy Wojska Polskiego. Liczba ta jest stale zwiększana. Ponadto w blokowaniu uchodźców udział bierze Straż Graniczna i Policja. - Służby są przygotowane do tego, żeby zapewnić bezpieczeństwo naszej ojczyźnie - mówi szef MON.