18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Dla Polaków zabraknie?

Polska odda szczepionki Ukrainie

Wojciech Kozicki
08.02.2021  11:20
Polska chyba zamówiła bardzo dużo szczepionek na COVID-19, bo nadwyżki oddamy Ukrainie
Polska chyba zamówiła bardzo dużo szczepionek na COVID-19, bo nadwyżki oddamy Ukrainie Fot: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Szczepienia na koronawirusa SARS-CoV-2 w Polsce to wciąż wiele niewiadomych i liczne problemy. Chociaż niedawno mieliśmy otrzymać mniejsze dostawy szczepionek, to nagle okazuje się, że Polska odda nadwyżkę dostaw Ukrainie.

Ile szczepionek zamówiła Polska? Jeszcze niedawno polski rząd potwierdził, że nie otrzymamy w terminie zamówionych dawek i wystąpiły poważne problemy z programem szczepień. Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ogłosił, że jego kraj prowadzi negocjacje z wieloma państwami, w tym z Polską, na temat przekazania nadwyżek szczepionki na COVID-19.

Polska odda dostawy szczepionek na Ukrainę

Zełenski przypomniał, że Ukraina w ramach światowego programu COVAX, otrzyma w tym miesiącu pierwszą partię szczepionek. Będzie to ponad 100 tysięcy dawek. Jak podają PAP i RMF FM, pierwsza transza będzie przeznaczona dla pracowników medycznych, którzy opiekują się osobami zakażonymi COVID-19.

Polska najwyraźniej ma zamiar odstąpić część swoich szczepionek, chociaż nie wiemy na jakich zasadach miałoby to się odbyć. Prezydent Ukrainy powiedział jedynie, że prowadzone są rozmowy na temat przekazania szczepionkowych nadwyżek. Ujawnił też, że „ma kontakty w Polsce”.

Zełenski dodał, że sam jest gotowy, by się zaszczepić. Zaznaczył, że najpierw do kraju trafią preparaty firmy Pfizer/BioNTech, a następna partia według niego najpewniej będzie produkcji koncernu AstraZeneca – informuje Polsat News.