18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

Potworna choroba

Polio wraca. Porażenie ciała w 48 godzin

Wojciech Kozicki
04.11.2021  17:09
Polio nadciąga z Ukrainy. Czas na nowy program szczepień?
Polio nadciąga z Ukrainy. Czas na nowy program szczepień? Fot: Abhisek Saha/Xinhua News/East News

Polio na Ukrainie rozprzestrzenia się coraz intensywniej, ponieważ zaniedbano tam szczepienia. Okazuje się, że sytuacja epidemiczna związana z tą chorobą jest tak poważna, że może stanowić zagrożenie dla Polski.

Polio z Ukrainy uderzy w Polskę? Prof. Włodzimierz Gut, wirusolog, komentując przypadki zachorowań Heine-Medina pięciorga dzieci na ukraińskim Zakarpaciu, zwrócił uwagę, że konieczny jest program szczepień, by uchronić się przed inwazją polio. Przypomniał, że nie wszystkie ukraińskie dzieci są zaszczepione.

Polio na Ukrainie to zagrożenie epidemiczne dla Polski?

Zdaniem profesora, który wchodził w skład zespołu realizującego program eliminacji chorób wirusowych WHO, polio z którym obecnie zmaga się Ukraina, to inna choroba, niż ta, z którą kiedyś walczyła ludzkość. Przypomniał, że eradykację tego wirusa w postaci dzikiej, czyli całkowite wytrzebienie, ogłoszono dopiero w 2015 r. Aktualnie na Ukrainie trwa walka ze szczepem wyrosłym ze szczepionek, kiedy jeszcze używano do ich produkcji żywego i osłabionego wirusa.

Jeszcze jakieś dziesięć lat temu zaszczepione przeciw polio było jakieś 20 proc. populacji, później ostro nadrabiali, jednak udało się do tej pory dotrzeć ze szczepieniami może do 50 proc. mieszkańców. Wirusy atenuowane, czyli osłabione, nie są groźne dla człowieka, nie są w stanie wywołać choroby. Ale jak taki wirus przejdzie przez pasażowanie, to po jakimś czasie może odzyskać swoją zjadliwość – powiedział prof. Gut. (Polsat News)

Polio i mechanizm pasażowania

Mechanizm pasażowania polega na tym, że niegroźny wcześniej wirus przenosi się - zazwyczaj drogą jelitową - na niezaszczepioną osobę, a następnie przenosi się na kolejne osoby, ulegając zmianom i odzyskując zdolność do zakażania i wywoływania choroby. Centrum Nauki Kopernik dodaje, że polio przenosi się drogą oralno-fekalną, a nawet 95% osób zakażonych nie ma żadnych objawów, chociaż zakażają.

Wirus, po dostaniu się do przewodu pokarmowego, poprzez krwioobieg przedostaje się do przednich rogów rdzenia kręgowego, gdzie niszczy neurony ruchowe, doprowadzając w ten sposób do trwałego porażenia ciała. Cały proces trwa krócej niż 48 godzin - podaje Poradnik Zdrowie.

Wirusolog zaapelował, by szczepić dzieci i zapobiec powrotowi polio na masową skalę. Przypomniał, że powikłania po tej chorobie są makabryczne, a statystycznie jedna na 200 zakażonych osób dozna porażenia. Objawy postaci porażennej to przede wszystkim nieodwracalne, niesymetryczne porażenie wiotkie mięśni. Najczęściej porażeniu ulegają kończyny dolne, rzadziej górne, co z czasem doprowadza do ich zaniku oraz deformacji danej okolicy ciała.

Szczepienie preparatem z zabitym wirusem nie uodparnia przed jelitową wersją poliomyelitis, a jedynie przed zakażeniem układu nerwowego. Więc jeśli nie będziemy szczepić naszych dzieci, to polio, nad którym zwycięstwo odtrąbiliśmy zaledwie kilka lat temu, może powrócić i znów siać spustoszenie – ostrzegł prof. Gut.

Wirus polio - informacje [WIDEO]

Czytaj także
Przeczytaj więcej