18+

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.

Copyright 2009-2019, Eurozet Sp. z o. o.

I po co on się tam pchał?

Ukrywał się 13 lat. Złapali go jak pojechał za granicę

25.05.2020  12:23
Ukrywał się 13 lat. Złapali go jak pojechał za granicę
Ukrywał się 13 lat. Złapali go jak pojechał za granicę Fot: shutterstock.com

Mieszkaniec powiatu skarżyskiego (woj. świętokrzyskie), który przez 13 lat ukrywał się przed wymiarem sprawiedliwości, został zatrzymany w Królestwie Niderlandów.

40-letni mężczyzna ma do odbycia wyrok ponad 4 lat pozbawienia wolności oraz sprawę karną o ucieczkę z komendy, za co grożą mu dodatkowe 3 lat więzienia.

Ukrywał się w Polsce 13 lat, złapali go jak wyjechał poza granicę kraju

W 2007 roku 27-letni wówczas mieszkaniec powiatu skarżyskiego kończył odbywanie wyroku 3 lat i 5 miesięcy pozbawienia wolności za włamania. Jego pobyt w więzieniu wkrótce miał się jednak przedłużyć o kolejne 4 lata, gdyż na koncie miał jeszcze inne przestępstwa, za które został oficjalnie skazany przez sąd.

"W grudniu 2007 roku wspólnie z czterema innymi mężczyznami został przetransportowany na rozprawę sądową. Przestępcy, będąc w pomieszczaniach dla osób zatrzymanych, przepiłowali kraty, wygięli pręty oraz wyważyli okno i zbiegli. Niedługo cieszyli się wolnością. Czterech z nich zostało zatrzymanych w kilka dni po ucieczce. Jednak 27-latkowi, który ukrył się w lesie, udało się uciec za granicę" - wyjaśnił w rozmowie z PAP Kamil Tokarski z Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach.

Zobacz także

Policjanci z Zespołu Poszukiwań Celowych Komendy Wojewódzkiej Policji w Kielcach ustalili, że do stycznia 2020 roku uciekinier przebywał w wielu krajach Europy. Z relacji wynika, ze wielokrotnie zmieniał swój wygląd i unikał kontaktu z policją. Polski sąd i prokuratury wydały za nim trzy listy gończe oraz Europejski Nakaz Aresztowania. Okazało się, że mężczyzna kilkakrotnie był już w rękach włoskich policjantów,jednak za każdym razem udawało mu się uniknąć zatrzymania. Posługiwał się bowiem fałszywymi dokumentami.

Sprawa nabrała tempa, gdy ustalono, że mężczyzna przebywa na stałe pod Neapolem we Włoszech. W tym celu świętokrzyscy stróże prawa nawiązali ścisłą współpracę z włoską policją, a w czerwcu ubiegłego roku specjalna grupa polskich policjantów udała się do San Giuseppe Vesuviano we Włoszech. Potwierdzili oni miejsca, w których był obecny i zebrali kolejne ważne informacje na jego temat. Jednak samego poszukiwanego już tam nie było.

Przełom nastąpił w styczniu tego roku. "40-letni już mężczyzna został zatrzymany w miejscowości Tillburg na terenie Królestwa Niderlandów. Tutaj, podobnie jak we Włoszech, chciał oszukać policjantów co do swojej tożsamości. Posiadał fałszywe dokumenty oraz samochód, w którym prawdopodobnie przemycał papierosy. Przekazany przez polską policję materiał identyfikacyjny nie pozostawił wątpliwości, że holenderscy policjanci mają do czynienia z ukrywającym się od 13 lat poszukiwanym Polakiem" - podkreślił rzecznik świętokrzyskiej policji.

W połowie maja, po przeprowadzeniu procedury ekstradycyjnej, 40-latek z powiatu skarżyskiego specjalnym transportem został sprowadzony do Polski. Obecnie przebywa w zakładzie karnym w Warszawie, gdzie oczekuje na proces w sprawie ucieczki ze skarżyskiej komendy.

Zobacz także